Тъкмо да позабравим "Брексит"-а, и ето, че откъм Евросъюза дойде новината, че по настояване на председателя на Еврокомисията Жан Клод Юнкер България ще трябва да влезе в еврозоната и да захвърли левчето в историята. Това се отнася и до останалите седем държави членки, които са запазили националните си валути. Според публикации в английски и германски издания Юнкер настоявал за "задълбочаване на европейската интеграция", като основен лост в този процес ще е еврото.
Преди обаче да се задълбочим в предстоящата драма около въпроса да въведем ли еврото, или да, нека се върнем на Острова. Незнайно защо всички се изненадахме от резултатите от референдума, на който близо 52 на сто от англичаните гласуваха "за" излизане от ЕС? В началото на годината "Галъп Интернешънъл" публикува резултатите от изследване в 14 страни, като гражданите им бяха запитани дали искат държавата им да напусне общността. Петдесет и четири процента от запитаните англичани бяха отговорили "да". Освен това 82 на сто от анкетираните се обявиха против въвеждането на еврото в Обединеното кралство. Не че някой от Еврокомисията настояваше да сторят това. Но шест месеца по-късно британците съвсем официално повториха позицията си и казаха "сбогом" и на ЕС, и на еврото.
Според същото изследване българите са най-европейски настроеният народ (след румънците) – 82% от тях са "за" общото ни бъдеще в Европейския съюз. Любопитен обаче е друг факт от позабравената анкета – 74 на сто от запитаните желаят хем да сме в общността, хем ако може да се разплащаме в националната си валута.
Не съм сигурен дали отвъд Ламанша имат поговорка като нашата: "Не може хем блажно в петък, хем душата в рая". Там са католици, протестанти, презвитерианци, баптисти, конгрегационалисти, квакери, методисти, индуисти, будисти, мюсюлмани, сикхи и прочие. В тази гмеж от изповедания и религии едва ли семето на либералното българско православие, от което е оплодена посочената народна поговорка, би намерило добра почва за виреене. И по тази причина традиционно амбивалентното отношение на българите към света сигурно е непознато за британците. Но точно тази черта от нашенската народопсихология, пресъздадена прекрасно от Чудомир в един от акварелите му, ни превръща в скритата лимонка на Евросъюза. Ще е безкрайно интересно например какви ще са реакциите, ако Юнкер изпълни идеята си и ни натресе еврото. Шок и ужас ще изпита човек, като мине през плод-зеленчука. Щото вместо по два лева ще плати за кило домати две евро. Да не говорим за цената на бензина. Докато заплатата му от 500 лв. няма да стане автоматично 500 евро. И тогава от най-правоверни европейци ще станем диви балкански субекти, както винаги са ни приемали островните поданици на нейно кралско величество. При всички положения ревът за един БГексит ще е страшен…
Така и така посегнахме към съкровищницата на българския фолклор, та ще припомним и още една мъдрост. От времето, когато сме били част от Османската империя, тачим лафа "интересът клати феса". Семантичният анализ е излишен, тъй като тази мисъл преминава през живота ни като червена нишка. В момента на всички ни фесът се клати в посока ЕС – и на политическата класа, и на гражданите. На политиците най-вече заради европейските пари, които им действат като червено на бик. А на народа – заради надеждата, че каквото и да правят управниците, чиновниците от Брюксел все пак ги контролират и бият през пръстите с мониторингови доклади и разследвания на ОЛАФ. Останем ли обаче сами извън европейското обединение, жална ни майка. Сега политиците ни пощипват от разни европейски фондове, но спрат ли ги, ще започнат да ни стрижат всеки месец. Така че за първи път в съвременната ни история се очертава удивителен обществен консенсус по въпроса трябва ли да останем в ЕС. И влезем ли в еврозоната, ще ни се наложи да преглътнем, защото както е рекъл народът (ето ви още една поговорка) – ела зло, че без теб по-зло.
Колкото до британците, на тях им е лесно – имат си каквото там им е останало от империята и Остров. А ние – спомен за полупроводници и бъдеще на полуостров, който на всичко отгоре си е спечелил славата на барутния погреб на Европа.













