Бюджетът като оздравителна процедура

Финансовият министър Петър Чобанов и премиерът Пламен Орешарски обмислят здравната реформа в администрацията.

По всичко личи, че бюджетните разправии тази година ще са рекордно свирепи. Дано няма юмручни схватки из министерства и ведомства и масови сбивания в парламента, но че ругатните и попържните ще са люти, е извън съмнение. Бюджетът на една държава има преразпределяща, насърчаваща, контролна и други функции, но тези дни у нас го виждат като наказателна мярка. А той си е всъщност една оздравителна процедура.

Когато кабинетът обяви, че ще реже 10% от парите за администрацията, това още не изглеждаше страшно. Не че не е, но всички се снишиха с надежда злата вест да ги отмине. И друг път го е имало, пък после я камилата, я камиларят. Съкращенията на администрацията у нас са традиционно безуспешни – колкото повече я съкращават на приказки, толкова повече набъбва и се окопава. А падне ли й компютърче с интернет и климатик в офиса плюс възможност за паралелно частно, стой та гледай.

Когато обаче предписанията на финансовото министерство започнаха да пристигат в министерства, агенции и съдебни органи, шефовете им изреваха като ранени балкански лъвове.

Нароченият за топзаговорник срещу кабинета президент Росен Плевнелиев беше разбюджетиран приоритетно. Уведомиха го, че ще му кръцнат парите не с 10, а с 12 процента. А Павел Шопов от Атака поясни особеното внимание с довода, че президентът издържа около себе си метежници – хора, които в известна степен са в основата на това, което става по улиците вече три-четири месеца. И добави, че съпартийците му мислят да качат още процентите между първо и второ четене на проектобюджета.

Желанието да бъде натрит носът на Плевнелиев обаче е едно, а наказателната процедура срещу раздутия чиновнически щат – друго. Предимството на президентската администрация е, че никой не знае какво върши тя. Виж, дейността на чиновниците в министерства и агенции, както и на магистратите в съдилищата и прокуратурите е далеч по-осезаема. Все ще намерят с нещо да ти вдигнат кръвното, не е проблем и да те разболеят, а ако те уморят… здраве да е. И докато те морят, морят и себе си. Светът им е крив във всички случаи – много работа, малко пари, мижави ДМС-та, началници, граждани, които не вдяват какво се иска от тях при бавене на преписки и дела. Излиза, че съкращенията в такава натегната среда са направо животоспасяващи.

Пък и каквито предписания да праща Петър Чобанов по сектори, някои отсега се спасяват. Като военния министър Ангел Найденов, който даде заявка, че коледни бонуси за армията ще има и те ще бъдат изплатени още с октомврийските заплати. Аргументът – в други ведомства подобно допълнително материално стимулиране се давало и по повече от веднъж в годината. Което пък означава, че в тези ведомства бонусите са отдавна раздадени и октомврийските дарове от Дядо Коледа за военните са закъснели. Всичко е въпрос на гледна точка.

Чобанов е впрочем по-искрен от добилия слава на бюджетен садист свой предшественик Симеон Дянков. Онзи така наказа администрацията, че накрая всички си раздадоха бонуси. А за пенсионерите приложи оздравителна предколедна процедура – първо ги лиши от бонуси, а след това им пожела да са живи и здрави, пък другото ще се оправи. Нищо чудно, че с подобни икономически схващания отиде да прилага харвардските си номера в руски университет, а бащицата му Бойко Борисов го натири малко преди самият той да бъде натирен от улицата.

Та в съкращаването на администрацията хляб има. Пък кой наказан, кой -оздравен – рано е да се каже. Както хляб има и в оперирането на нечии възнаграждения в полза на други. Иначе ще стане като в онзи виц за доктора, прилагащ подоходно лечение за пациентите си в пенсия. При размер 500 лв. – пържолка с червено винце веднъж дневно. За пенсийка от 250 лв. – млекце с бисквити, а за онези с минималната – движение и чист планински въздух.

Щом американците вдигнаха тавана на дълга, след като изпратиха чиновниците вкъщи, без те да протестират, защо ние да не живнем , преди таванът да падне?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Смятате ли, че резкият спад на туристи на българското Черноморие ще се оправи с правителствени решения?

Подкаст