Бедствие

Migration Image

Редова българка от с.Черна гора, Пернишко, осъди Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане при Министерския съвет(МКВПМС) заради отказа да й бъде отпусната в пълния размер сумата, полагаща й се за щетите, причинени от земетресението през 2012 година. Разрушенията в дома на Найда Зарева били оценени на 23 180 лв., но държавата решила да й отпусне само 10 000 лева. Не е ясно по какви критерии и защо точно от нея е трябвало да спести пари. Оправната перничанка обаче обжалвала решението на МКВПМС и буквално преди броени дни Върховният административен съд върна преписката в комисията за ново разглеждане. И даде указания, ако ще лишава жената от помощ, поне да обясни на какво основание става това.

По-лошото е, че случаят с Найда съвсем не е единичен. Десетки перничани вече повториха същото упражнение. В момента във Върховния административен съд има цяла камара дела, с които пострадали от труса оспорват отказите или частичното „орязване“ на помощите за тях. А с парите, които бяха потрошени по съдилищата, държавата можеше да вдигне поне една чисто нова къща в Перник.

На 22 май се навършват точно две години от земетресението – това беше най-силният земен трус с магнитуд 5.8 по Рихтер, люлял в България за последните 70 години. Къщите обаче стоят нацепени и досега. Веднага след труса бяха подадени общо 8100 молби за финансова помощ, но огромната част от тях почти веднага бяха пратени в коша. А над 1260 перничани заведоха дела и вече втора година се „разнообразяват“ с висене пред съдебните зали, докато чакат помощта на държавата.

Всъщност трагедията в Перник подсказа за пореден път, че да живееш в България си е само по себе си бедствие. Затова и хиляди вече панически избягаха от него…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята за въвеждане на по-висок данък върху второ и всяко следващо жилище?

Подкаст