Малка България е голям играч на пазара на ски

Атомик ски

Заводът на „Амер Спортс България“ ЕООД в Чепеларе – едно от производствените предприятия на австрийският Amer Sports Holding, произвежда ски за брандовете на компанията „Атомик“ и „Саломон“, също както и за клиенти-производители на оригинална екипировка.

Според изпълнителния директор на „Амер Спортс България“ Ивайло Петров тази фирма е пример за дългогодишните връзки между Австрия и България. Още от 80-те години на миналия век са първите връзки.

Днес тази фирма произвежда произвежда около 30 процента от световното потребление на ски именно тук, в България. И става впърос за най-известните световни марки, като е  най-големият производител на ски в света. „На база потенциала и развитието на нашите брандове, инвестираме в още един завод, който ще открием тази година в Асеновград“, отбеляза Ивайло Петров на събитие на търговското представителство Advantage Austria на посолоството на Австрия.

Фирмата води своето съществуване още от далечната 1972 г., когато в град Чепеларе се открива фабрика за производство на спортни уреди.

През 1982 г. фабриката закупува лиценз за производство на ски от австрийската фирма „Атомик – Австрия“, като се специализира и усвоява успешно производството на зимни спортни стоки – алпийски ски и ски за дълго бягане. Фирмата пуска на пазара българската марка ски „Орион“. През известен период от време се произвеждат и ски-обувки, както и сноуборд.

През ноември 2008 г. българската фирма е купена от финландската „Амер Груп“.

В “Амер Спортс България” работят  целогодишно около 680 служители. Производството е организирано в два завода в Чепеларе на принципа на последователност на технологичните операции.

Едноличен собственик на капитала на “Амер Спортс България” е „Амер Спорт Холдинг“ ГмбХ – Австрия. „Амер Спортс“ е международна компания за спортни стоки, известна със своите брандове като Salomon, Wilson, Atomic, Arc’teryx, Suunto и Precor. Технически усъвършенстваните спортна екипировка, обувки и облекло на компанията подобряват постиженията и увеличават удоволствието от дейностите на открито. Бизнесът на групата е балансиран от богата гама от спортове и продукти, както и присъствие на всички световни пазари.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст