Още малко за институционалистите – носители на Нобелова награда по икономика

Нобелова награда

Доц. д-р Нинел Кьосева

Нобеловата награда за икономика е официално известна като Награда на Шведската централна банка за икономически науки в памет на Алфред Нобел. Представителите на институционалната икономика започват да получават Нобелова награда в икономиката от 90-те години на миналия век, когато този подход в икономиката става все по-признат и измества неокласическата теория като неадекватна на променените икономически, политически и социални условия.

Основни Нобелови лауреати в областта на институционалната икономика:

1. Роналд Коуз (1991 г.)

Наградата му е присъдена за откритията му относно значението на трансакционните разходи и институциите за функционирането на икономиките.

Основни трудове:

„The Nature of the Firm“ (1937) — изследва защо съществуват фирмите и как трансакционните разходи обясняват техния размер и граници.

„The Problem of Social Cost“ (1960) — въвежда концепцията за Теоремата на Коуз, която обяснява как частното договаряне може да реши проблемите на външните ефекти при отсъствие на транзакционни разходи.

2. Дъглас Норт и Робърт Фогел (1993 г.)

Норт получава наградата за работата си върху институционалните промени и ролята на институциите в икономическото развитие, а съвместно с Фогел създават Клиометрията.

Дъглас Норт – основни трудове:

„Institutions, Institutional Change, and Economic Performance“ (1990) — изследва как институциите формират икономическите резултати в дългосрочен план.

„The Rise of the Western World: A New Economic History“ (с Робърт Томас, 1973) — анализира развитието на Запада през институционална призма.

Робърт Фогел – основни трудове:

„Time on the Cross: The Economics of American Negro Slavery (1974), съвместно с Енгерман;

„Without Consent or Contract: The Rise and Fall of American Slavery“, 2 volumes (1989 г.)

3. Елинор Остром (2009 г.)

Първата жена, спечелила Нобелова награда по икономика, Остром е призната за анализа си на икономическото управление, особено на common pool resources.

Основни трудове:

„Governing the Commons“ (1990) — изследва как общностите могат сами да управляват своите общи ресурси без нуждата от централизирана държавна намеса или приватизация.

4. Оливер Уилямсън (2009 г.)

Получава наградата за анализ на управленските структури и трансакционните разходи в рамките на институционалната икономика.

Основни трудове:

„Markets and Hierarchies“ (1975) — развива теорията на трансакционните разходи и разглежда фирмите като алтернативни на пазарите структури за организиране на икономическите дейности.

5. Клаудия Голдин (2023 г.)

През 2023 г. Нобеловата награда по икономика бе присъдена на Клаудия Голдин, която се смята за институционален икономист в областта на икономиката на труда и икономическата история. Тя получава наградата за изследванията си върху дългосрочните исторически тенденции на жените на пазара на труда. И по-точно – как институциите, културата и обществените норми влияят на участието на жените в икономическите дейности и как тези фактори се променят в дългосрочен план.

Основни трудове:

„Understanding the Gender Gap: An Economic History of American Women“ (1990) — Голдин проследява историческото развитие на разликата в заплащането между половете и социалните бариери пред жените на пазара на труда.

„Career & Family: Women’s Century-Long Journey toward Equity“ (2021) — анализира развитието на кариерата на жените и техните семейни роли, като се фокусира върху институционалните промени.

„The Quiet Revolution“ — серия от публикации, в които Голдин описва трансформацията на пазара на труда за жените през втората половина на 20-ти век, благодарение на промени в образованието, семейната структура и институционалните фактори.

Голдин е известна с изследванията си върху разликата в заплащането на половете, като нейният принос се фокусира върху икономическата история и институционалните фактори, които влияят на пазара на труда и жените в него.

6. Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс А. Робинсън (2024)

Нобеловата награда за икономика за 2024 година е присъдена на трима учени в областта на институционалната икономика. Техният принос е свързан с развитието на икономическата теория, включително изследвания на институциите, управлението и трансакционните разходи.

Нобеловата награда за икономика за 2024 г. беше присъдена на Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс А. Робинсън за техните изследвания върху това как институциите се формират и влияят на просперитета на нациите.

Основни приноси:

• Тримата учени демонстрират значението на социалните институции за икономическия просперитет на страните.

• Изследванията им обясняват защо някои нации остават бедни, докато други просперират, в зависимост от това дали техните институции са инклузивни или експлоататорски.

• Те анализират как колониализмът е повлиял на институционалните структури в различни региони, и как тези структури са определили бъдещото развитие на нациите.

Лауреати:

1. Дарон Аджемоглу – Масачузетски технологичен институт (MIT), САЩ

2. Саймън Джонсън – Масачузетски технологичен институт (MIT), САЩ

3. Джеймс А. Робинсън – Чикагски университет, САЩ

Наградата е на стойност 11 милиона шведски крони, разпределени равномерно между тримата лауреати.

Основни трудове:

Тези публикации разглеждат основните концепции за ролята на институциите в икономическото развитие и дългосрочния просперитет на нациите.

1. Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty

• Автори: Daron Acemoglu и James A. Robinson

• Година: 2012

Една от най-влиятелните книги, в която те изследват как институциите определят успеха и неуспеха на нациите.

2. Power and Progress: Our Thousand-Year Struggle over Technology and Prosperity

• Автори: Simon Johnson и Daron Acemoglu

• Година: 2023

Изследва как технологичният прогрес влияе върху икономическото развитие и как институциите играят ключова роля за просперитета.

3. The Narrow Corridor: States, Societies, and the Fate of Liberty

• Автори: Daron Acemoglu и James A. Robinson

• Година: 2019

• Описание: Разглежда баланса между държавата и обществото и ролята на институциите в запазването на свободата.

4. Institutions as a Fundamental Cause of Long-Run Growth

• Автори: Daron Acemoglu, Simon Johnson и James A. Robinson

• Година: 2005

Теория за институциите като основен фактор за дългосрочния икономически растеж.

5. The Rise and Decline of General Laws of Capitalism

• Автори: Daron Acemoglu и James A. Robinson

• Година: 2015

Анализ на основните закони на капитализма и ролята на политическите и икономическите институции.

_______________

* Текстът е публикуван във „Фейсбук“-профила на автора.

Нинел Кьосева е магистър по счетоводство, доцент, доктор в НБУ. Има над 50 публикации в областта на икономическата история, счетоводната отчетност и финансовите кризи. Водила е курсове по екологично и социално счетоводство в Болонийския университет, Римини.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че ваксината срещу менингококи трябва да стане задължителна?

Подкаст