Оставиха в ареста американски гражданин за тероризъм и палеж

Оставиха в ареста американски гражданин за тероризъм и палеж

Окръжният съд в Хасково остави в ареста 26-годишния американски гражданин Натхан Даниел Лимесанд, издирван с Европейска заповед за арест. По данни, предоставени от съда в чешкия град Пардубице, Лимесанд е обвинен в участие в организирана група, извършила палеж на фабрика за производство на чувствителна военна техника, съобщават от БТА. Съдът е приел, че Европейската заповед за арест отговаря на изискванията на закона.

При пожара са нанесени щети за около 150 млн. чешки крони върху сградите и са унищожени изделия за още 100 милиона. След палежа групата е публикувала изявление в социалните мрежи, в което посочва, че действията ѝ са мотивирани от стремеж да се спре войната в Газа, както и че фабриката е свързана с израелски инвестиции.

Прокурор Елеонора Иванова уточни, че по обвиненията срещу Лимесанд чешкото законодателство предвижда наказание до 20 години затвор.

При определяне на мярката магистратите отчетоха наличието на реална опасност обвиняемият да се укрие. Като допълнителни аргументи бяха посочени обстоятелствата, че след палежа лицето е напуснало Чехия и е било задържано на ГКПП „Капитан Андреево” на 3 април.

Пред съда Лимесанд заяви, че желае да бъде екстрадиран в Чехия.

Определението на Окръжния съд в Хасково подлежи на обжалване и протест пред Апелативния съд в Пловдив в 3-дневен срок.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст