Фантастично

полицаи

Управленската програма на бъдещия кабинет, договорена от обединените патриоти и ГЕРБ, в частта си за сектор "Сигурност" сякаш е родена от перото на добър писател-фантаст. Например акцент в миграционната политика е политиката за недопускане и връщане на незаконно пребиваващи чужденци. Това означава МВР да опаше границата с жива верига от гранични полицаи, плюс оградата, която все се строи, но все има за дострояване.

Този акцент моментално ни препраща към втори важен детайл от програмата – полицейското присъствие във всяко населено място. Бъдещите управляващи са забравили анализа на бившия заместник-министър Филип Гунев в последното правителство на ГЕРБ, който разби на пух и прах тази концепция заради невъзможността да се осигурят толкова полицаи и, второ, заради липсата на пари в МВР.

Що се отнася до пожелателното "ефективно противодействие на тероризма, организираната престъпност и корупцията", то повече напомня на поетичния фантастичен свят на Рей Бредбъри. Как да се браним от тероризма, като не можем да хванем незаконно пребиваващите у нас бежанци?!

За корупцията и организираната престъпност пък да не говорим. Неслучайно румънската "г-жа Антикорупция" Лаура Кьовеши беше посрещната студено и безразлично от повечето представители на институциите, призвани да се борят с корупцията.

Единствената реалистична цел в програмата май е създаването на закон за доброволчеството. В допълнение с нов Закон за частните охранители и привличането им в опазването на реда и спокойствието на гражданите това май ще са двата опорни стълба на политиката за сигурност. А както се вижда от наименованията им, ролята на държавата в тях се състои само в едно – да извади писалката и листа хартия. Останалото – от Бога!

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че резкият спад на туристи на българското Черноморие ще се оправи с правителствени решения?

Подкаст