Лидери сме по брой финтек компании в Югоизточна Европа

finteh

България е страната с най-голям потенциал за развитие на финтек сектора в Югоизточна Европа, посочва докладът „Югоизточна Европа: Финтек и Иновации“, изготвен от SeeNews. През изминалата година в страната ни оперират общо 70 финтек компании. Броят им и благоприятната стартъп среда са предпоставки за бързия растеж на сектора у нас. След България се нареждат Румъния с 59 финтек компании и Словения с 15. Като цяло финтек секторът е най-бързо развиващият се в ИТ сектора и е сегментът с най-висок брой стартъпи. За 2017-а той се оценява общо на 371 млн. евро в България, Румъния, Словения и Хърватия.

Според анализа се очаква растеж на българския пазар на онлайн разплащания. Банковият сектор в страната е силно фокусиран върху мобилните технологии, CRM системите, обработката и анализ на данни и виртуализациите. Все още ниската технологична зрялост на обществото, измерена чрез използването на умни телефони и интернет, слабото вътрешно търсене и ниският среден доход могат да забавят развитието на финтек сектора, се посочва в доклада.

България е лидер сред държавите в Югоизточна Европа и от гледна точка на ефективност в областта на иновациите и заема престижното 15-то място в света. След страната ни се нареждат Молдова (22-ра в световната ранглиста), Румъния (39-а) и Словения (44-та). България води и в производството на иновативни продукти, въпреки че заема трето място в региона след Словения и Хърватия, измерено през приноса й в иновациите. България е и на първо място в региона по постижения в областта в групата на държавите с висок среден доход. Според доклада на SeeNews, Югоизточна Европа е най-иновативна в използването на ИКТ и в е-участието на населението, но изостава в предлагането на онлайн услуги от публичната администрация.

През 2017-а оборотът на българската ИКТ индустрия надвишава 2,5 млрд. евро, което е трикратно увеличение в сравнение със седем години по-рано. България се нарежда на четвърто място в Европа от гледна точка на петгодишната динамика на иновациите в Класацията за иновации в ЕС 2017, като всяка пета българска компания е внедрила технологична иновация през последните пет години.

Югоизточна Европа е най-бързо развиващият се регион в Европа през 2017 г., се посочва доклада. С общ среден годишен ръст на БВП от 3.7% за 2017 г. на Албания, Босна и Херцеговина, България, Македония, Молдова, Румъния, Словения, Сърбия, Хърватия и Черна гора, регионът е най-бързо растящият в Европа, и е с по-висок ръст спрямо световния, който е 3.5%, според данни на УниКредит Груп. Движен основно от вътрешното потребление, средният ръст на икономиките в Югоизточна Европа ще продължи да се ускорява, като прогнозите са за ръст от почти два пъти по-висок от средния за Еврозоната от 2.1% до 2019 година.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Смятате ли, че резкият спад на туристи на българското Черноморие ще се оправи с правителствени решения?

Подкаст