Станчо Чолаков е бил министър на финансите и управител на БНБ

Станчо Григоров Чолаков - български политик от политически кръг "Звено"

На днешния ден можем да си спомним за Станчо Григоров Чолаков – български политик от политически кръг "Звено", министър на финансите и управител на БНБ.

Роден е на 25 януари 1900 г. в село Никюп, Великотърновско, Княжество България. Първоначалното си образование получава в родното си село. Години по-късно става учител. През 1925 г. Чолаков завършва стопански науки в град Варна, а през 1928 г. и държавни науки в Берлин.

След завръщането си в България, в периода 1928-1944 г. преподава във Висшето търговско училище (днес ВИНС) във Варна, като е бил и ректор. От 1937 г. е професор и ръководи катедра "Финанси и кредит", а между 1939 и 1943 г. организира издаването на списание "Икономист", като известно време е и негов главен редактор. Чолаков участва в сбирките на Българското икономическо дружество.

През 1934 година Чолаков е сред активните участници в подготовката на Деветнадесетомайския преврат. През 1934-1935 г. е началник на Стопанския кабинет при Министерския съвет, а през 1937 г. – директор на "Храноизнос".

През 1944 г. участва в работата на нелегалния Отечествен фронт. Чолаков е един от авторите на прокламацията на първото отечественофронтовско правителство в разделите й за социалната, икономическата и финансовата политика. До 29 септември 1945 г. е министър на народното просвещение в правителството на Кимон Георгиев. От 17 август до края на мандата на това правителство пък е министър на финансите. При промени в кабинета на 31 март 1946 година е отстранен от този пост, след като съветското правителство го критикува като защитник на частната собственост.

За няколко месеца между март и октомври 1946 г. Станчо Чолаков е управител на БНБ.

От 1944 до 1947 е председател на Съюза на заклетите експерт-счетоводители. Той организира и ръководи катедра "Икономика на строителството" в Държавната политехника в София, където преподава между 1944 и 1965 година.

В периода от 1952 до смъртта си (през май 1981 г.) Чолаков преподава финанси на капиталистическите държави във Висшия икономически институт "Карл Маркс" (УНСС).

Научните му интереси са главно в областта на финансовата теория и политика и икономиката на строителството.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст