Лидерът на Демократи за силна България Иван Костов смята, че правителството трябва да поиска предоговаряне на условията за въвеждане на еврото. Аргументът му е че изискванията, определени в договора от Маастрихт и в Пакта за стабилност и растеж, вече не се спазват от страните в еврозоната. Външният дълг на повечето от тях надхвърля 60% от БВП, а дефицитът им не се вмества в границата до 3% от БВП. Дори и най-силните икономически държави като Германия, Холандия и Финландия не успяват да спазят всички изисквания.
В блога си Иван Костов пише, че България следва да бъде приета в еврозоната, без да преминава през двегодишния механизъм за въвеждане на еврото, защото поддържа строга бюджетна дисциплина, не създава дългов проблем, банковата система у нас е стабилна дори без да ползва рефинансиране от ЕЦБ, а въвеждането на еврото като разплащателно средства у нас не предполага значителни промени в еврозоната като цяло. Костов е убеден също, че можем да изпълним изискванията за финансово участие в Европейския стабилизационен механизъм.
Идеите на лидера на Демократи за силна България са доста дискусионни. Преди няколко месеца подуправителят на БНБ Калин Христов оприличи евентуалното ни кандидатстване за еврозоната като да чукаме на вратата на горяща къща. Примерно страната ни може и да спазва бюджетна дисциплина, но го прави за сметка на опразването на фискалния резерв, което пък поставя под сериозна заплаха безпроблемното обслужване на държавния дълг.
Освен това при евентуално приемане на България в еврозоната хазната веднага ще трябва да задели няколкостотин милиона евро, които трябва да внесе в Европейския стабилизационен механизъм. Сумата е поносима, но едва ли точно в този момент трябва да лишаваме българското общество от нея. Не са без значение и всички технически детайли като този, че с влизането в еврозоната страната ни вече няма да има собствен валутен резерв – той става част от авоарите на ЕЦБ и се отказва от правото да печата пари. А точно това право в момента е един от източниците на приходи за БНБ. А пък немалка част от превишението на приходите на Централната банка над разходите й влиза в държавния бюджет. Така че въвеждането на еврото ще се отрази негативно на рехавите постъпления в хазната и по тази линия.