За втора поредна година ще забогатяваме от октомври до декември. Вече е сигурно, че отново няма да се удържа плосък данък от 10% по извънтрудовите договори. Вместо това десятъкът ще е дължим след подаване на годишната данъчна декларация през април 2015-а. Въпреки че негодуванието от тази „социална“ мярка беше огромно, обявеното от редица институции намерение да се възстанови авансовото удържане на данък върху доходите за последното тримесечие на годината не може да бъде прието.
„Знаете, че по принцип данъчните закони се гледат в края на годината, а това означава, че дори и да има предложение за промяна, то ще отпадне поради невъзможност да влезе със задна дата“, каза за „БАНКЕРЪ“ Людмила Петкова, директор на дирекция „Данъчна политика“. Така над 160 хил. данъкоплатци отново ще са принудени да довнасят накуп данъка, при все че няма никакъв проблем той да им се прихваща предварително и равномерно. Освен че затруднява ненужно хората, това на свой ред води и до проблеми със събираемостта на дължимите суми.
Преди време експерти от МФ увериха, че тази корекция ще е част от пакета с промени в данъчните закони, независимо от смените на политическия караул. Становището беше споделяно неофициално и от НАП, защото би се опростила работата й.
Петкова добави, че в момента работят върху европейското законодателство, към което трябва да се адаптират и нашите норми. По въпроса за преразпределението на част от подоходните данъци, събирани централизирано от НАП, за да останат на разположение у местната власт, Петкова каза, че това не е въпрос от компетенциите на служебно правителство. Когато се сформира нов парламент и редовен политически кабинет, въпросът може отново да бъде поставен и разгледан.












