Майтапи на изпита за председател на Сметната палата

Парламент Комисия по бюджет и финанси  Цветан Цветков е кандидат за поста председател на Сметната палата предложен от Реформаторския блок и ГЕРБ Мартин Димитров

Двамата кандидати за председател на Сметната палата  бяха изслушани в четвъртък – 19 март, от парламентарната Комисия по бюджет и финанси. Всичко стана по специална процедура, утвърдена от Народното събрание две седмици по-рано.

Лидерът на Патриотичния фронт Валери Симеонов пръв представи номинацията на своята политическа формация. Това е Горица Грънчарова-Кожарева, която бе член на колегията на палата до 2010-а, а след това и в периода от 2014-а до февруари 2015-а. Симеонов заяви, че тя е работила двадесет години в областта на счетоводството, финансовия контрол и одита, познава структурата на въпросната институция и цялата нормативна база. Издигането на кандидатурата й точно от Патриотичния фронт обаче е малко изненадващо, защото Грънчарова на два пъти влезе в ръководството на палатата при парламентарно мнозинство, в което участваше ДПС – основният политически противник на патриотите. Иначе самата Грънчарова заяви, че ако бъде избрана за председател, сред нейните приоритети ще са укрепването на Сметната палата като независим одитен орган, развитието на сътрудничеството с върховните одитни институции в държавите от ЕС, даването на предимство на аналитичния подход при одитите… "Трябва да продължим да налагаме международните одитни стандарти като основа за извършване на своята дейност. В тази насока е направена важна стъпка с приемането през миналата година на Наръчник за прилагане на тези стандарти, който гарантира качеството на извършването на одитите", каза претендентката.

Другият кандидат – Цветан Цветков, е издигнат от ГЕРБ и Реформаторския блок. Той бе представен от председателя на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова. Според нея Цветков има дългогодишен опит в областта на финансовия контрол. От 1988-а  работи като финансов ревизор, бил е началник на "Вътрешен одит" в Сметната палата, след което и неин заместник-председател.

"За мен е важно Сметната палата да фокусира дейността си върху чувствителни за обществото области като енергетиката, здравеопазването и сигурността. При одит в тези сфери е важно той да бъде комплексен, а не само върху отделни структури, като се даде приоритет на ефективността и ефикасността. Това се нарича одит върху дейността, който може да обхване и отделни надзорни органи. Този вид одит дава възможност да се изготвят едни аналитични доклади, в които да се уточнят рисковете и да се посочат недобрите практики, което ще позволи да се намерят решения за преодоляването им", изтъкна Цветков. Друг момент, върху който той акцентира, е прилагането на специализирани софтуерни продукти при анализ на докладите, което ще подобри оценката и текущия контрол за тяхното качество.

След презентациите на двамата кандидати трябваше да се премине към въпросите, отправени към тях от от обществените организации. Но тази част от процедурата изобщо не се състоя. Както обясни  Менда Стоянова, имало получени тридесетина въпроса от "Съюза на одиторите от Сметната палата", но те са от такъв характер, че тя не би допуснала по тях да има дискусия. "Става дума за въпроси от сорта: Считате ли, че вносителите и предложителите на кандидатурата на Цветан Цветков имат маски и ако "да", какви са те в историко-античен контекст от времето на Атинската академия? Или пък: Спрямо кой субект Република България има частичен отказ от суверенитет и в какво се изразява този отказ?", цитира Стоянова, предизвиквайки неподправени усмивки на лицата на присъстващите на заседанието.

Слез хумористичното представяне на обществения сектор депутатите пристъпиха към задаването на своите въпроси. Всъщност Емил Димитров от Патриотичния фронт използва случая да удари едно рамо на Цветан Цветков, като си припомни, че той му е дал единия от неговите два ревизорски печата. Вторият му бил връчен от Иван Костов. "Цветков ми е бил началник, когато бях ревизор при няколко правителства, и никога не ми е оказвал натиск, а ревизиите, които сме правили заедно, са твърде много и все важни – на митниците, на МВР, на Министерството на отбраната, на Държавния резерв", посочи Димитров.

Румен Гечев от БСП бе по-делови и попита и двамата кандидата как ще гарантират, че няма да се поддадат на политически натиск и ще отстояват независимостта на Сметната палата? "Държавните пари всяка година са около 32 млрд. лева. Имате ли идеи какви промени трябва да се направят в действащото законодателство, за да се подобри ефективността на тяхното харчене?" поинтересува се Гечев. 

Йордан Цонев от ДПС зададе подобен въпрос и "подсказа", че добър жест на политическа необвързаност ще е, ако избраният за председател на палатата покани другия кандидат за свой заместник.

Валери Симеонов също се включи в препитването, като запита дали двамата биха се разделили и в какъв срок с некадърните служители, които вегетират във ведомството по политически причини. Вторият му въпрос бе дали смятат, че заплащането на хората в палатата е достатъчно, за да ги предпази от изкушения?

Горица Грънчарова заяви, че хората, които разбират работата си и обичат професията си, не са подвластни на политическо влияние, защото държат преди всичко на репутацията си. "За себе си гарантирам, че ще работя в рамките на закона, по своите професионални убеждения и в диалог с колегите си – подчерта тя. – А на запитването дали бихме се освободили от политическите лица ще отговоря, че сред одиторите няма политически лица." Колкото до проблема със заплащането, той бил много сериозен, защото в палатата то е едно от най-ниските в сектора. "Средната заплата е 1100 и 1200 лв. на месец и трябва да бъде актуализирано",  смята Грънчарова.

Цветан Цветков пък увери, че при избирането му за председател ще даде приоритет на одитите на изпълнението, които ще покажат дали 32 млрд. лв. на бюджета се изразходват ефективно. "В тази връзка обаче е много важно – след като такива одити приключат, те да се обсъждат детайлно в съответните комисии на парламента, защото иначе смисълът от извършването им се губи", допълни Цветков. Според него гаранциите за политическа независимост се съдържала в текстовете на Закона за Сметната палата, както и във факта, че одитите са екипна работа.

Същото препитване очаква Грънчарова и Цветков и в пленарната зала, където един от тях ще бъде избран за председател на палатата.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст