Последното развитие по случая "Дунарит" също е свързано с Пиер Луврие, който се яви като инвеститор в БТК. В центъра на битките около дружествата, държащи капитала на русенското предприятие досега, беше овладяването на контрола върху "Хедж Инвестмънт България" АД, собственик на "Кемира" ЕООД, което на свой ред притежава 92.012% от капитала на "Дунарит". След продължилата няколко месеца борба от ръководството на "Хедж Инвестмънт" беше отстранен основният прокурорски свидетел по разследването за източване на КТБ Бисер Лазов. На 6 март като управител на “Кемира” и прокурист на "Хедж Инвестмънт", "Дунарит" и свързания с тях друг оръжеен завод – "Авионамс", беше вписан точно Луврие.
После пък стана ясно, че е заявено ново лице за вписване в Търговския регистър като прокурист на "Хедж Инвестмънт" – пенсионираният полковник от френската армия Владимир Микулински (може би свързан по някакъв начин с генерал Бертран Кавалие от LIC33). За Микулински се знае, че е с българско-руски корени и че е бил военен аташе на Франция у нас. Решението за назначаването му е взето от съвета на директорите на "Хедж Инвестмънт". С него на Микулински се дават широки правомощия – да заема постове като управител, прокурист, член (включително и изпълнителен такъв) на съвета на директорите, на надзорен или управителен съвет на други търговски дружества, както и да извършва от свое име и за своя сметка или от името и за сметка на трети лица търговски сделки, като представлява дружеството самостоятелно. По това заявление на 18 март е постановен отказ за вписване на формално основание, което вероятно ще бъде коригирано бързо – представителството на дружеството от прокурист не съответствало на устава му, според който то се представлява от изпълнителен директор.
Тези промени в ръководствата на дружествата, държащи капитала на работещи ключови индустриални предприятия, вероятно са залегнали в доклада на ДАНС и мотивите за спиране на лиценза на "Дунарит". Но случайно или не, държавата, изглежда, вече дава заден ход по този въпрос. Тази седмица се появиха индикации, че Междуведомственият съвет по отбранителна индустрия и сигурност на доставките към Министерския съвет може да не обжалва първия съдебен акт по спора след спирането на лиценза. С него Софийският административен съд спря по искане на "Дунарит" предварителното изпълнение на решението, с което съветът лиши дружеството от лиценза му за оръжейна търговия. Така до окончателното произнасяне на магистратите по съществото на делото предприятието би могло да работи.
Впрочем, дали ще стане така е рано да се каже. Икономическият министър Божидар Лукарски, който е съпредседател на съвета, не каза ясно отказва ли се държавата от обжалване. А само че "след като съдът е спрял решението за прекратяване на лиценза, то значи към настоящия момент предприятието може да продължи да изнася продукцията си". Ако изпълнителната власт даде заден ход, това ще обезсмисли досегашните й действия. Делото по същество едва ли може да приключи преди края на четиримесечния срок, за който съветът спря лиценза. Той съвпада с изтичането на тригодишния срок на самия лиценз, след което ще трябва да бъде издаван нов. Тогава отново ще бъде преценявано дали "Дунарит" застрашава финансовата стабилност на държавата, както заяви Лукарски.
Цялата работа е дали в този период важните въпроси ще получат отговори, или стремежът ще е всичко да бъде заметено? Това ще зависи и от депутатите от парламентарната комисия за контрол на спецслужбите, които обявиха, че ще изслушат временния шеф на ДАНС Недялко Недялков. "Дребната" подробност е кой ще покрие загубите от проваленото изпълнение на няколко сделки, възлизащи на няколко милиона лева според директора на "Дунарит" инж. Кръстю Кръстев. Иначе оставката на Лукарски вече беше поискана от работниците, но не тя е най-важната в случая.
Във всеки случай развитието на събитията около свързаните с КТБ активи в последните две седмици отново оставя натрапчивото впечатление, че държавата мисли не толкова за интереса на реално работещите предприятия, колкото за отнемане на собствеността и контрола върху тях от Цветан Василев. Дори подадените в последните няколко дни от отиващите си и нарочени за своето бездействие квестори десетки молби до съда за откриване на производства по несъстоятелност срещу дружества кредитополучатели са вероятно свързани с тези процеси. Сред тези дружества е и "Хедж Инвестмънт", което наистина има задължения към банката. Въпросът е дали целта е събиране на задълженията им, или поемане на техните активите по веригата на собственост, стигаща до дружества като "Дунарит".