Спасението от “Газпром” чука на вратата

танап-начало на строителство

След години на преговори, посещения на различни делегации и стотици срещи Южният газов коридор най-накрая започна да придобива реални очертания. През седмицата Турция и Азербайджан започнаха строителството на газопровода ТАНАП. На официалната церемония в турския град Селим, освен президентите на Турция, Азербайджан и Грузия Реджеп Ердоган, Илхам Алиев и Гиорги Маргвелашвили, присъства и заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шевчович, а също и българският енергиен министър Теменужка Петкова. 

Трасето с дължина 1850 километра ще струва около 10 млрд. долара. Според подписаното акционерно споразумение държавната енергийна компания на Азербайджан SOCAR и турската Botas ще притежават съответно 58% и 30% от дяловете в проекта, докато британският енергиен гигант British Petrolium ще държи останалите 12 на сто. Газопроводът ще се съедини на изток със сега съществуващата тръба "Южен Кавказ", която доставя синьо гориво към Турция от азерските находища в Каспийско море. След завършването му ТАНАП ще трябва да се свърже с планирания за изграждане "Трансадриатически газопровод" (TAP), който ще транспортира природния газ през Гърция и Албания до Италия, а оттам и за цяла Западна Европа.  

"Този проект не е алтернатива на нищо друго. От него се нуждаят много държави. Ние планираме да превърнем Турция в разпределителен енергиен център. Газопроводът, който ще премине през 20 наши провинции, ще допринесе за тяхното развитие", заяви при откриването Ердоган. Турският министър на енергетиката Танер Йълдъз пък добави, че се надява Европа да започне да получава природен газ от "Шах Дениз" 2  до края на 2018-а. Тогава съоръжението трябва да влезе в експлоатация с първоначален капацитет от 16 млрд. куб. м на година. Предвижда се през 2023-а количествата да достигнат 24 млрд. куб. м, а през 2026-а – максимума от 31 млрд. куб. метра. 

България също ще има полза от строителството на ТАНАП. Не бива да забравяме, че имаме сключено споразумение със SOCAR за доставката на 1 млрд. куб. м природен газ годишно с опция за увеличаване на тези количества. Това гориво ще може да получим  след изграждането на газовите интерконектори с южните ни съседи.  

"Газовите връзки на България с Гърция и Турция са неразделна част от инфраструктурата на Южния газов коридор. Те ще осигурят сигурност и диверсификация на доставките и източниците на природен газ както за страната ни, така и за региона на Югоизточна Европа", отбеляза Теменужка Петкова по време на церемонията в Турция. По думите й Министерството на енергетиката продължава интензивна работа за реализацията на интерконектора с Гърция. Петкова бе категорична, че българското правителство фокусира работата си върху завършването на връзките със съседните държави като част от приоритетите в енергийния сектор. Тя даде за пример продължаващите интензивни разговори на съвместната българо-турска работна група за изготвянето на предварително прединвестиционно проучване за интерконектора Турция-България. 

 

Въпреки афишираните положителни нагласи преговорите за понижаването на цената на руския газ за Турция стигнаха до задънена улица, съобщи през седмицата руският вестник "Комерсант".

"Газпром" и турската компания "Боташ" не могат да решат към кой компонент от формулата за цената на синьото гориво трябва да се прилага отстъпката от 10.25 процента. Тези спорове поставят под съмнение и реализацията на по-мащабните политически договорености между Москва и Анкара за строителството на газопровода "Турски поток". Турция задържа издаването на разрешение за неговото начало", пише вестникът.

 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст