Ръководството на МВР премита директорските кабинети в областните си дирекции последователно и без излишен шум в очакване на местните избори тази есен. Залогът на управляващите в приближаващия вот за кметове и общински управи със сигурност е огромен и те не биха допуснали провал, най-малкото дължащ се на местните звена на вътрешното министерство.
Областните дирекции на МВР по традиция са натоварени с тежката задача да се преборят с едно от най-уродливите изборни явления в 25 годишната история на българския преход – купуването на гласове. И въпреки предизборните клетви на всички политически субекти, участващи в надпреварата за спечелване на доверието на избирателите, след всеки вот остава горчивият вкус от съмнението, че алъш-веришът отново е бил активен.
На последните избори през есента на 2014-а служебният вътрешен министър Йордан Бакалов обяви, че за да се ограничат злоупотребите с избирателните права на гражданите, важна роля ще има действащият по време на предизборната кампания експертен съвет. С помощта на този съвет МВР тогава образува 64 досъдебни производства против избирателните права на гражданите на територията на цялата страна. Служителите на министерството участваха в операции срещу прокупко-продажба на гласове в Монтана, Перник, Ямбол, Кнежа,Плевен, София, Велико Търново, Бургас, Пловдив и Варна. За установени нарушения и злоупотреби с избирателните права на гражданите бяха образувани производства в ОДМВР в Бургас, във Велико Търново, в Кърджали, Монтана, Плевен, Силистра, Сливен и Хасково. Картата на нарушенията показва, че през 2014 г. сигнали за алъш-вериш с гласове са дошли от почти цялата страна. Друг е въпросът, че случаите, стигнали до съд, се брояха на пръстите на едната ръка.
Изборният опит на управляващите е достатъчен, за да си дадат сметка, че работата на областните дирекции на МВР по време на избори има особено важно значение за резултатите от вота. И за да няма пробойни, чевръсто размахват метлата. Със сигурност не е съвпадение, че от началото на годината тя се вихри точно в областните градове, които преди година влязоха в черната хроника за покупко-продажба на гласове.
Преди броени дни със заповед на вицепремиера и вътрешен министър Румяна Бъчварова за шеф на областната дирекция на МВР-Перник бе назначен старши комисар Валентин Бучински. Той бе представен от главния секретар на МВР – главен комисар Георги Костов, и от директора на Главна дирекция "Национална полиция”, главен комисар Христо Терзийски.
Бучински е кадър на столичната полиция, бил е началник на Четвърто РПУ в София. Перничани се сдобиха и с нов заместник-директор комисар Георги Григоров, който до този момент бе началник на група "Противодействие на криминалната престъпност” в Осмо районно управление в столицата.
От началото на годината в ръководствата на дирекциите на МВР стартира истински кадрови маратон. На 17 април тази година в директорския стол в ОДП-Добрич седна Веселин Колев. Той бе представен от главния секретар на МВР Георги Костов. От Добрич Костов се озова във Варна, тъй като според него градът заслужавал по-добри резултати от работата на областната дирекция. "Категорично трябва да се промени ефективността и да се подобри състоянието по охраната на обществения ред и противодействието на престъпността в областта", заяви главният секретар на при представянето на новия директор старши комисар Даниел Пашов. Новият шеф също е от кадрите на столичната дирекция на МВР – от 2013 г. беше началник на столичното Първо РПУ. С него от столицата дойде и досегашният началник сектор в същото управление Никола Панчев, който бе назначен за шеф на отдел "Охранителна полиция" в ОДМВР-Варна.
На 23-и същия месец в областната дирекция на МВР – Благоевград, бе назначен за шеф старши комисар Христо Разсолков, чиято кариера стартира от СДВР, а преди да стане директор, е бил началник на районен участък – Банско.
На 28 април Русе осъмна с нов директор на областната дирекция. Със заповед на министър Бъчварова бе назначен Теодор Атанасов, досегашен заместник-директор. Той беше представен от заместник-министър Красимир Ципов, който даде твърде мъгляви обяснения за кадровата смяна. Според него резултатите от работата в областната дирекция на МВР в Русе се оказали решаващи. Ципов разкри, че в момента дирекцията е била в края на първата десетка от всички областни дирекции, но резултатите по отношение на разкриваемостта на престъпленията били изключително слаби и по този показател ОДМВР-Русе била в края на втората десетка.
На 30 април вълната от кадрови назначения стигна и старопрестолната ни столица Велико Търново. Старши комисар Димитър Машов напусна длъжността заместник-директор на Областната дирекция – София и седна в началническия стол в града на болярите.
С временни шефове, назначени в началото на 2015 г., са дирекциите в Кърджали и Враца. В традиционната крепост на ДПС – точно в деня, когато цяла България почита паметта на апостола Васил Левски, в директорския стол в местната дирекция беше поставен, макар и временно, Венцислав Момчилов. А колегата му Иво Иванов от Враца пък бе назначен като временен шеф на 20 март 2015 година.
Прави впечатление, че "пролетните" новоназначения в ръководния еше
лон на МВР са извършени в градове, чиито кметове са от ГЕРБ. Изключения са Враца, където е независимият, но подкрепен от БСП Николай Иванов, и Кърджали, където Хасан Азис Исмаил реализира идеите на ДПС за местното самоуправление.
Не трябва да бъдат отминати без внимание и усилията, които служебният вътрешен министър Йордан Бакалов направи, за да попълни герберската палитра от полицейски шефове. На 3 октомври 2014 г. Бакалов махна тогавашния шеф на ОДМВР-Плевен Йордан Каменов, който беше назначен от Цветлин Йовчев, и на негово място сложи Венцислав Катинов. В Смолян пък, буквално в 11.55 – на 28 октомври 2014-а, Бакалов тури за директор Николай Димов, който и до днес е шеф на дирекцията.
Прави впечатление обаче, че Пазарджик например засега е само "зрител" на кадровия МВР- кадрил, който изпълняват досега тихичко управляващите. Не е тайна, че терлиците са обути по указание на премиера Бойко Борисов. Според неофициалната информация всички промени трябвало да станат тихо и неусетно, за да не се паникьосват хората от системата. И да се реализират кадрите, ползващи политическата протекция на ГЕРБ.
В Пазарджишката областна дирекция обаче се е закротил старши комисар Йордан Рогачев, назначен временно на 9 декември 2013 г. от вътрешния министър от кабинета на последната тройна коалиция Цветлин Йовчев. През юли 2014 г. Йовчев назначи за постоянно Рогачев, който е на поста си до днес.
Пазарджик е прочут с това, че на изборите през 2014-а девет общини в района номинираха Делян Пеевски за водач на листата на ДПС. Сетне името на града се забърка в една кърваво убийство и в кметски скандал. Татяна Стоянова, началник на кабинета на кмета на Пазарджик Тодор Попов, бе разстреляна с пет куршума пред гаража си на 12 януари. А наскоро независимият кмет Попов пък стана причина за чутовен имотен скандал и попадна в обсега на вниманието на Окръжната прокуратура, която се самосезира по повод луксозния му недвижим имот в село Паталеница.
Политическата кариера на Попов е спиращ дъха слалом, преминал през различни партии и граждански сдружения, а на последните избори подкрепен от ГЕРБ, но с ориентация към ДПС. С подкрепата на кметовете на ДПС в смесените райони Попов се озова начело на Сдружението на българските общини, като в Пазарджик и София не са тайна топлите му отношения с депутата от движението Делян Пеевски.
Изборите чукат на вратата, политиците стягат редици. МВР също се стяга за битка. Тези дни в отговор на депутатско питане как министерството ще се пребори с купуването на гласове, МВР-шефът Румяна Бъчварова заяви: "…Задачата, пред която сме изправени, е тежка и широкомащабна, но ние работим и в момента по ограничаването на размерите на изборния туризъм". Явно кадровата метла е част от мерките…