Брюксел събра пари за десет банкови фалита

Елке Кьониг

Новият регулаторен орган на Европейския съюз, който от 1 януари поема задължението да преструктурира и закрива закъсали банки, има достатъчно пари, за да закрие десет кредитни институции през следващите четири години. Това става ясно от официална оферта за търг (до която се добрали журналисти от "Файненшъл таймс") на Единния борд за преструктуриране, изпратена до компании от сектора на финансовите услуги. В него регулаторът (който е част от европейския Единен механизъм за преструктуриране) информира, че набира кандидати за "счетоводни консултации, за икономически и финансови оценки и за правни съвети". Общата им стойност се предвижда да е 40 млн. евро, които ще бъдат използвани при реформирането на борещи се за оцеляване банки от еврозоната в периода 2016-2020 година. Експерти от финансовия бранш пък пресмятат, че подобна услуга ще струва между 400 и 500 хил. евро за средноголяма европейска банка, което означава, че се изчислява евентуалното разформироване на осем-десет кредитори. Говорителка на борда потвърди достоверността на изнесените подробности от офертата. Но подчерта, че бюджетът не трябва да се интерпретира непременно, като предвиждане за броя на компаниите, с които регулаторът очаква да се справи.

Както е известно, в отговор на финансовата криза от 2008-а, която причини поредица от хаотични и неочаквани колапси, лидерите на еврозоната измислиха сложен протокол за управление на банкови фалити. Целта му е да се даде възможност за разформироване дори на някои от най-големите европейски банки само за един уикенд и това да става под мъдрото ръководство на базирания в Брюксел Единен борд за преструктуриране и на аналогичните национални структури. Европейският борд е под председателството на Елке Кьониг – бивш директор на германския финансов регулатор BaFin. Дейността на агенцията ще се съсредоточи върху около 120 кредитори, които попадат под директния надзор на Европейската централна банка, както и върху други групи, предлагащи трансгранични банкови услуги. Окончателният списък обаче се очаква да бъде публикуван до края на януари.

Много експерти и наблюдатели от бранша са скептично настроени към реализма на възможността за управляемо закриване или оздравяване на закъсал едър играч в толкова кратък срок, особено в изключително комплицирани случаи като "взривовете" в гръцката и в кипърската банкови системи. Затова първият случай на Единния борд ще се следи под лупа. А регулаторът иска да получи най-добрия съветник, който може да купи с парите си. Оферти получават само големи интернационални фирми: онези, които предлагат счетоводни съвети или оценки, трябва да са имали годишни продажби за поне 5 млн. евро през последните три години. За правните кантори този срок е минимум 10 млн. евро. Всички компании трябва да докажат, че присъстват на пазара на поне четири европейски държави и че техните екипи се ръководят от експерт с най-малко 15-годишен опит в "значими, сложни и жизненоважни бизнес проекти". Очакванията са "голямата четворка" от одитори – "Кей Пи Ем Джи", "Ърнест енд Янг", "Делойт" и "Прайсуотърхаус Купърс" да се преборят за счетоводната и оценителната част на търга, а големи правни кантори от класата на "Алън и Оувъри" и "Скаден" ще се състезават за юридическата проблематика.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст