Камък върху камък не остана от преименуваното на „Цитадела Кепитъл Мениджмънт“ ООД дружество инвестиционен посредник „Златен лев брокери“ ООД. Комисията за финансов надзор отне правото на кандидата за управител на „Цитадела“-та Десислав Стефанов Тосунов да упражнява дейност като… брокер.
Дружеството беше "сринато" при странни обстоятелства преди три месеца. А сега изпод руините на „Цитадела“-та вече започват да излизат скандални артефакти.
Потърсихме за коментар човека, който трябваше да управлява дружеството – Десислав Тосунов. Той все още не може да излезе от потреса: „Аз кандидатствам за управител – те ми вземат лиценза за брокер!“. Човекът се опитва да намери разумен мотив за подобна мярка, но досега не е успял.
Ето официалното обяснение на КФН защо е взела лиценза на „Цитадела Кепитъл Мениджмънт” ООД.
„Задължавам „Цитадела Кепитъл Мениджмънт” ООД чрез Десислав Стефанов Тосунов, с адрес гр. София ул. „Владимир Башев” № 9, в качеството му на лице, упълномощено от общото събрание на съдружниците да получи и получило на 25.09.2015 г. архива на „Цитадела Кепитъл Мениджмънт” ООД, да предаде в тридневен срок от назначаване на квестор на „Цитадела Кепитъл Мениджмънт” ООД целия архив и документация на „Цитадела Кепитъл Мениджмънт” ООД с оглед уреждане на отношенията с клиентите на дружеството.” Това искане е от началото на октомври миналата година.
Следва глоба на Тосунов, който не предава архива в тридневен срок в КФН, каквото е разпореждането на комисията. Не е ясно КФН в ролята на следовател или на прокурор се изживява, като твърди с голям процент сигурност, че „съгласно наличната в КФН информация целият архив на ИП „Цитадела Кепитъл Мениджмънт” ООД е предаден с приемо-предавателен протокол на Десислав Тосунов в качеството му на лице, упълномощено от общото събрание на съдружниците на „Цитадела Кепитъл Мениджмънт” ООД“.
Тосунов категорично отрича да е държал и съхранявал архива на дружеството. Той недоумява защо го държат отговорен за подобно едва ли не предумишлено укриване на документи и се кълне, че дори не е виждал архива. "Не знам за какво ми говорите", каза той пред "БАНКЕРЪ".
В КФН обаче се съмняват, че Тосунов е скрил документите, защото "Цитадела Кепитъл Мениджмънт” ООД нямала вписани в Търговския регистър управители и назначени служители“. Източник от комисията каза, че „ако архивът на „Цитадела Кепитъл Мениджмънт” ООД не бъде предоставен на квестора, назначен от КФН, съществува възможност да бъдат застрашени интересите на клиентите на дружеството“.
Защитниците на „Цитадела“-та обаче питат:
„Защо КФН взема такова радикално решение – да не одобрява управителите й поради неправилно попълнена декларация?“
Наистина, не е ли могло да се поправят „грешките“, да се попълнят празнотите в информацията? Затова те обжалват в съда този мотив на Комисията за финансов надзор.
Другият им въпрос наистина е принципен: „Защо КФН нарушава закона, като отнема лиценза на дружеството, без да са уредени сметките с клиентите?“
Желязно правило е дружеството първо да си уреди сметките с клиентите, защото след това те няма от кого да си търсят парите, и едва след това да се отнема лицензът. Това решение на КФН също се обжалва в съда.
Защитниците на „Цитадела“-та питат още КФН защо е назначила квестор без конкурс и без да е ясно по какви критерии го е одобрила.
Но нека се върнем към предисторията. В съобщения, публикувани на сайта на КФН през лятото, комисията уведоми "инвеститорите, потенциалните инвеститори и всички заинтересовани страни, че на 24 август 2015 г. в Търговския регистър към Агенцията по вписванията е нанесена промяна в състава на съдружниците на инвестиционен посредник „Цитадела Кепитъл Мениджмънт“ ООД". Според промените от същата дата наименованието на дружеството „Златен лев брокери“ ООД вече е „Цитадела Кепитъл Мениджмънт“ ООД. Освен това посредникът има ново седалище и адрес на управление, съобщи още комисията.
„Видно от справка в Търговския регистър към Агенцията по вписванията, на 24 септември 2015 г. са заличени управителите на ИП „Цитадела Кепитъл Мениджмънт“ ООД Николай Чорбаджийски и Свилен Първулов и към настоящия момент няма вписани други управители“, посочва регулаторният орган тогава.
След това в КФН се сещат, че съгласно Закона за пазарите на финансови инструменти лицата, които управляват и представляват дружеството, както и всички други лица, които могат да сключват самостоятелно или съвместно с друго лице сделки за сметка на инвестиционния посредник, подлежат на одобрение от заместник-председателя, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност” към КФН, преди да бъдат вписани в Търговския регистър.
Според КФН обаче в случая няма лица, които да са одобрени за управители на ИП „Цитадела Кепитъл Мениджмънт“ ООД, нито като лица, "които могат да сключват самостоятелно или съвместно с друго лице сделки за сметка на инвестиционния посредник".
Информация, поместена на сайта на Централен депозитар АД (ЦД), пък гласи, че ЦД временно спира членството на посредника, считано от 20 октомври, докато "Цитадела Кепитъл Мениджмънт" не впише в Търговския регистър одобрени от заместник-председателя на КФН Владимир Савов лица, които управляват и представляват дружеството в съответствие с изискванията на Закона за пазарите на финансови инструменти.
Справка в сайта на КФН показва, че на 16 септември Савов е отказал да одобри Божидар Иванов Първанов и Десислав Стефанов Тосунов за управители на ИП "Цитадела Кепитъл Мениджмънт" ООД. И двамата са избрани с решение на общото събрание на съдружниците, проведено на 8 август 2015 година.
Савов не ги е одобрил поради разминавания с изискванията на Закона за пазарите на финансови инструменти, а именно: защото „някое от тези лица не отговаря на изискванията на този закон или ако с дейността си или с влиянието си върху вземането на решения може да навреди на сигурността на дружеството или на неговите операции“.
Следва заключение на регулатора, че „Цитадела Кепитъл Мениджмънт“ е в невъзможност да осъществява дейността си като инвестиционен посредник.
Така „Златен лев брокери“ ООД, регистриран инвестиционен посредник, бе покосен от насилствена смърт с решение на Държавната комисия за ценни книжа още през 1998 г., член на Българската фондова борса-София АД и на Централен депозитар АД.
Още щети
Както писа първи преди време "БАНКЕРЪ", покрай „Цитадела“ България е на път да изгуби най-голямата китайска инвестиция на Балканите заради странно решение на Комисията за финансов надзор. Опасността да бъде спрян проектът на китайския предприемач Стивън Ло, известен като Малкото Макао в Мусачево, е повече от реален. Това е така, защото „Златен лев брокери“ са организирали първичното публично предлагане (IPO) на китайците. Освен това "златните левове" са организатор и на най-голямата емисия на варанти в историята на българския капиталов пазар, която започна да се търгува на 22 юни тази година. Става въпрос за процедура по увеличение на капитала до 6.8 млрд. лв. на компанията на инвеститора от Хонконг Стивън Ло "Кепитъл консепт лимитед" (бивша "Уелкъм холдингс"). Ло и дружеството му Bulgaria Development Holdings Limited (BDHL) стоят зад мегапроекта за градски туризъм "Света София" край софийското село Мусачево. Спирането на дейността му поставя под въпрос най-големия частен китайски проект на Балканите. Той има статут на приоритетен инвестиционен проект, защото в него ще бъдат вложени над 100 млн. лв. и ще бъдат разкрити поне 200 работни места.
(За да набере средства за грандиозния си проект, който се простира върху 1.3 млн. кв. м в района на Елин Пелин, инвеститорът започна процедура по увеличението на капитала с т.нар. варанти. Това са инструменти, които дават право, но не задължават притежателите им да запишат акции на компанията при определена цена.)
Капиталови промени
Според независими наблюдатели едва ли има нещо нередно, камо ли скандално в процеса на промените в капитала на дружеството. На 12 август то съобщи, че "Златен лев Холдинг" АД продава дяловете си в "Златен лев брокери" ООД. Продажбата на притежаваните от холдинга 1680 дяла е извършена на 7 август 2015 година. Цената на продажбата е 148.21 лв. за дял. Така общата сума по сделката е 248 992.8 лева. Пакетът представлява 60% от капитала на "Златен лев брокери" ООД. Номиналната стойност на 1 дял е 100 лева. Според отчета на дружеството за 2014-а размерът на регистрирания му капитал е 280 000 лева.
В края на миналата година инвестиционният посредник се контролира от "Златен лев холдинг" АД, който има дял от 60% от капитала. Другите съдружници са: "Консултантска група" АД с дял 20%, Любен Витанов с 9.44%, "Юнивърс Трейд" ООД с 8.56% и Николай Чорбаджийски с 2 процента. Според годишния финансов отчет дружеството е приключило с печалба през 2013 и 2014 г., тя даже расте (2013-а – 25 000 лв., 2014-а – 26 000 лв.). Дружеството има собствени активи за 337 000 лв., в това число 355 000 лв. са паричните му средства. Сумата на получените чужди активи е 23.188 млн. лв., в т.ч. ценни книжа на клиенти за 22.733 млн. лв. и парични средства на клиенти за 58 000 лева.