Очаквания

БНБ Българска народна банка сграда

Прогнозите, които експертите правят за развитието на българския и на международните пазари, до голяма степен определят и възможните тенденции за развитие на кредитирането и въобще на банковия бизнес у нас. Да не забравяме, че заемите за фирми заемат около две трети от целия кредитен портфейл на банковия сектор и са определящи за доходността на цялата система. Перспективите за подобряване на икономическата конюнктурата у нас и в държавите от ЕС – основните ни търговски партньори, логично води до очаквания за ръст на инвестициите, на продукцията, на заетостта, на търсенето на кредити и оттам – за повишаване на доходите на банките. Една такава сериозно аргументирана прогноза се съдържа в издавания от БНБ тримесечник "Икономически преглед". Експертите на Централната банка са умерени оптимисти. Те смятат, че съществуват фундаментални предпоставки за увеличаване на инвестициите на бизнеса и на потребителското търсене, както и на брутния вътрешен продукт. Но правят някои важни уговорки. "Високата несигурност вероятно ще продължи да допринася за по-предпазлива инвестиционна и разходна политика на фирмите. Съответно се очаква частното потребление да нараства верижно, а частните инвестиции да останат слаби през първата половина на 2016 г. Правителствените инвестиции се очаква да се понижават през този период.

В реално изражение износът на стоки и услуги се очаква да нараства с малко по-високи темпове спрямо вноса на стоки и услуги. Според описаната динамика по компоненти се очаква верижният растеж на БВП през първото и второто тримесечие на 2016 г. да се забави слабо спрямо отчетения през съответните тримесечия на 2015 г.", констатира анализът на БНБ. И въз основа на него експертите й правят следните прогнози:

"Предвиждаме през 2016 г. икономическият растеж да се забави до 2.1%, като специфичен за годината фактор ще бъде по-ниският обем на правителствените инвестиции.

През 2017 г. очакваме реалният растеж на БВП да се ускори отново до 2.8 процента. Очакваме през 2016 г. при стабилизиране на международните цени на основните суровини да се преустанови дефлационната тенденция при потребителските цени у нас, а през 2017 г. при реализиране на допускането за увеличаване на международните цени инфлацията да започне бавно да се повишава."

Казано по друг начин, през 2016-а ще има бавно и мъчително възстановяване на икономиката у нас, което гражданите няма да усетят по джобовете си. А всеки елемент на политическа нестабилност или законодателна глупост и политиканстване от парламентарните партии би могъл да пресече и без това слабите перспективи за икономическо възстановяване. Слабото възстановяване може да пострада и при евентуално ескалиране на бежанската криза, при възникване на нестабилност в Турция, ако се активизира конфликтът в Украйна или при нови политически и финансови сривове в Гърция. И ако все пак всички тези рискове бъдат избегнати, на осезаемо икономическо възстановяване и съответно на ръст в банковия бизнес можем да се надяваме едва през 2017-а.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст