Скандалът около ролята на компанията "Аликс Партнърс", която уж "разследваше" източването на Корпоративна търговска банка (КТБ), ускорява ход и се очертава като поредната измама, която държавата устройва на данъкоплатеца. Както винаги, виновни няма, а отговорните фактори дават вид на загрижени за публичния интерес. А прозрачността, в която всички се кълнат, все не се случва.
Тази седмица стана ясно, че се очаква втори отговор от "АликсПартнърс" за разсекретяване на информация от "разследването", след като компанията даде съгласие докладът да бъде предоставен в секретната секция на Народното събрание. Сега синдиците на КТБ са поискали същото да бъде направено и с договора, по който е работила компанията, за да стане ясно какво всъщност й е възложено да свърши.
Междувременно парламентът одобри на първо четене законопроекта за оповестяване на доклада, предложен от рицарите на прозрачността Йордан Цонев, Петър Чобанов и Делян Пеевски.
Новият текст в Закона за банковата несъстоятелност беше подкрепен с пълно мнозинство от 124 депутати и предвижда публикуване на доклада на сайта на КТБ.
По време на дебата около поправката "Пеевски" стана ясно, че нито докладът, нито препоръките в него има защо да бъдат укривани. Освен за да не стане ясно, че полза от тях няма. В това увериха депутати, които са го чели, питайки свършено ли е нещо по тези препоръки за половин година, откакто са направени. Мартин Димитров зададе и ключовия въпрос защо т. нар. международно разследване се е ограничило до писането на доклад, а не до събиранията на вземанията срещу определен процент. Възможност, която Йордан Цонев отигра с уверението, че ДПС горещо би подкрепила и услугите на "Аликс Партнърс" по събирането на парите. Ще рече – вълкът да пази и събира стадото.
Отсега е ясно, че разочарованието от изнесеното в доклада на 500 страници ще е пълно, тъй като съдържанието му е вече ясно – той просто описва раздадените кредити. Нещо, за което предупредихме отдавна – с добавката, че ангажирането на външен консултант служи за тупане на топката и за хвърляне на прах в очите. А, да – и за източване на банката със средства за хонорари, срещу които едва ли е свършено нещо полезно.
Крайно неубедителното поведение на Горанов и ДПС по казуса "КТБ" бележи развитие основно покрай инициативите на депутатите т. нар. "Група за натиск". Най-упоритите са Мартин Димитров, Петър Славов и Гроздан Караджов от Реформаторския блок. В края на миналия месец Димитров и Славов зададоха в парламента въпрос на финансовия министър какъв е предметът на договора с "Аликс Партнърс", предвидено ли е в него разследващата компания да участва във възстановяването на източените средства от КТБ и дали целият договор ще бъде предоставен в секретната секция на Народното събрание. Преди това пък Караджов обяви, че първоначалното задание е било в две части – една за проследяване на паричните потоци и активи на банката, и друга – за конкретни действия по възстановяването на средствата чрез завеждане на дела, налагане на запори, проследяване на офшорни сметки в чужбина и т. н.
Според Гроздан Караджов Фондът за гарантиране на влоговете в банките и синдиците са направили "престъпен пропуск" по време на преговорите, като са възложили на "Аликс Партнърс" изпълнението само на първата част от заданието. "Последствията от тази половинчато възложена задача са, че реалните получатели на необезпечените кредити на КТБ остават скрити. А активите продължават да не са блокирани и държавата не може да си върне милиардите, изплатени на вложителите", коментира Караджов пред медиите. Мартин Димитров пък призова незабавно да бъде наета международна компания, която да се заеме със събиране на източените от банката средства срещу процент от събраната сума. Депутатите очакват този месец да излезе и решението по делото в Софийския административен съд, което те заведоха за оповестяване на доклада на "Аликс Партнърс" пред цялата общественост.
По всичко личи, че оттук-насетне очакванията за възстановяване на активите на КТБ ще стават все по-несъстоятелни. Възможностите за налагане на обезпечителни мерки и събирането на вземания от имуществото на частни лица в чужди държави изисква най-малкото правен анализ, за какъвто обаче никой не отваря дума. Не е ясно и защо трябва да се наема друга компания, щом като очакванията към "Аликс Партнърс" бяха точно такива. Ако пък се окаже, че американският консултант не е в състояние да поеме такъв ангажимент, ще излезе, че му е плащано, за да препише данните от кредитните досиета и консултантските доклади на трите одиторски фирми, въз основа на чиито обезценки зейна 4-милиардната капиталова дупка в КТБ и тя беше обявена във фалит.
Впрочем Горанов вече зае същата позиция с хладния си коментар, че очакванията към доклада на "Аликс Партнърс" са "силно преекспонирани". "Не знам какво се очаква повече от този доклад освен извода, че банката беше декапитализирана с лоши практики от нейните собственици и ръководството". Ще рече, че финансовият министър е бил наясно през цялото време – още от лятото на миналата година, че от доклада няма да излезе нищо, поддържайки надеждите на обществеността, която е държал в заблуда. Защо сега да не продължи същата линия с нов договор и нови очаквания, от които пак няма да излезе нищо? А публиката да се смее на дебелокожи пародии като тази с инициирания от Пеевски, Цонев и Чобанов законопроект.
Междувременно му се наложи да опровергава съмненията в автентичността на самата "Аликс Партнърс" чрез Фонда за гарантиране на влоговете. След медийни публикации, че контрагентът по договора АlixPartners Services UK LLP е създадена едва в началото на 2015 г. и не е ясна връзката й с американския оригинал, фондът разпространи съобщение, че тя е 100% негово дъщерно дружество. Цитирано беше твърдение, че "AlixPartners се състои от определен брой самостоятелни предприятия, подходящи за юрисдикциите, в които оперира. AlixPartners Services UK LLP е еднo от тези дъщерни дружества и е изцяло собственост на AlixPartners, водещa световнa компания в консултантския бизнес".
В последващо съвместно изявление на гаранционния фонд и "АликсПартнърс" посочената за "партньор и водещ експерт в българското проучване" Даян Хюз също уверява, че всичко е наред. Компанията си свършила работата по поставените в договора три задачи, а при нужда можела да продължи да подпомага синдиците и фонда. Както много други мултинационални компании "АликсПартнърс" оперирала чрез няколко отделни търговски дружества, относими към юрисдикциите, където извършва дейност, и едно от тях е "AlixPartners Services UK LLP" – изцяло собственост на "АликсПартнърс". Заданието било "изключително ясно – проучване за няколко години назад на потока от парични средства, излезли от банката, установяване как и докъде са стигнали парите, даване на препоръки за възможните варианти за възстановяването на тези проследени суми, установяване на състоянието на активите на банката".
Шефът на гаранционния фонд Радослав Миленков пък уверява, че "консултантите са свършили изключително полезна работа, за да добием реална представа за ситуацията с КТБ". Както и че "докладът вече се използва за предприемане на най-подходящите действия за възстановяване на колкото се може повече активи в интерес на кредиторите". Остава обаче въпросът дали свършеното от консултанта представлява нещо повече от обобщаване на наличната информация, с която българските власти вече са разполагали още със затварянето на КТБ.
Не знаем и дали да вярваме на Горанов за платената по договора с консултанта сума – носи се слух, че тя възлиза на 22 млн. лева. С подтекста, че не е наясно за точния й размер, финансовият министър определи, че тя е "под 1 млн. евро – около 800 хил. евро". Но само доколкото той знаел. А за да оправдае изплащането им, Горанов уточни, че параметрите на заданието далеч надхвърляли изискванията на въведения нов текст в Закона за банковата несъстоятелност. Което не означава обаче, че парите са похарчени разумно само защото докладът не казва нищо, и Горанов го признава.
В морето от неясноти и тайни недоверието достигна такива размери, че дори най-малкото разминаване в позициите на държавните органи поражда нови подозрения. В четвъртък (10 март) депутатската група за натиск в състав Валери Симеонов, Мартин Димитров, Петър Славов и Методи Андреев внесе парламентарен въпрос до Владислав Горанов с кое точно дружество е сключен договорът за разследване на източването на КТБ. В питането е посочено, че в прессъобщението на Фонда за гарантиране на влоговете в банките от 7 март е посочена компанията AlixPartners Services UK LLP. Седмица по-рано в писмото на синдиците до финансовото министерство, в което съобщават, че са поискали от нея разрешение за оповестяване на договора, наименованието е с една дума по-кратко – Alix Partners UK LLP.
Нещо повече – четиримата депутати задават и въпроса спазени ли са изискванията на Закона за банковата несъстоятелност (ЗБН) за притежаван от дружеството международен опит в разследване на банкови фалити, в кои държави и на колко години възлиза той. Приложена е и справка от Търговския регистър на Великобритания, от която става ясно, че AlixPartners Services UK LLP е регистрирано на 12 януари 2015 г. – два месеца преди влизане в сила на промените в ЗБН, с които беше въведена тази опция. В това дружество капиталът се държи от група физически лица и от AlixPartners LTD, но последната прекратява участието си в него само 10 дни след регистрацията му. Остава въпросът кои са физическите лица и дали наименованието не е ползвано само за заблуда срещу съответната комисиона. За отговора се досещаме, но да видим какво ще измисли този път Горанов.
Докато проследяването на активи, финансирани със средства от КТБ, от международни консултанти засега не води до никъде, трансформацията на много от тези активи продължава. От публикувана в Търговския регистър покана за свикване на 31 март на извънредно общо събрание на акционерите в "Булгартабак холдинг" става ясно, че ще има сериозна промяна в ръководството му. Предвижда се освобождаване на изпълнителния директор Венцислав Чолаков и на един от членовете на борда на директорите – Миглена Христова. В управата на тютюневия холдинг ще влязат нови четирима души, а бордът става петчленен. От сегашния му състав само Радослав Рахнев остава на мястото си. За нови директори са предложени Шреаз Кишор Фадниз, Рахул Дататрая Нимкар, Владимир Жеков и Светлана Мартева. Фадниз и Жеков са членове на бордовете на двете цигарени фабрики на "Булгартабак" в София и Благоевград, а Жекова е в управата на "Плевен БТ" и "Шумен табак".
"Следите" на промяната водят директно към Пеевски, който обяви преди около месец, че ще продаде петпроцентното си участие в капитала заради водена срещу него "политическа кампания" с негативни последствия за името на холдинга. Ходът на успелия млад мъж съвпадна с наложената му забрана наред с Ахмед Доган да влизат в Турция, гръмкото спиране на големи обществени поръчки по заръка на премиера Бойко Борисов и преживения от него огледален катарзис по отношение на модела "КОЙ". Отстраняването на Чолаков, който е смятан за протеже на Пеевски, участва в борда на директорите на мажоритарния собственик на "Булгартабак" – австрийското BT Invest, както и в компаниите, регистрирани в Дубай, поставя въпроса излиза ли наистина успелият млад мъж от тютюневия холдинг?!
Издигането на индийците Нимкар и Фадниз, които са на позиция в регистрираното в Дубай като поделение на "Булгартабак" TGI Middle East FZE, също е част от играта за прикриване на същинския собственик на холдинга.
TGI Middle East FZE получи още преди две години одобрение от Комисията за защита на конкуренцията да придобие контрола на "Булгартабак" чрез ВТ Invest. Преди това руската VTB Capital беше одобрена като купувач в процедурата по приватизация през 2011 г., но после продаде BT Invest на лихтенщайнската фондация Livero Establishment. Именно нея мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев посочи като дружеството, чрез което майката на Делян Пеевски – Ирена Кръстева, притежава реално други 80% от "Булгартабак". Сега собственик на лихтенщайнската фондация е TGI Middle East FZE, което все още не отговаря на въпроса за кого играят индийците.