Щатска надзорна агенция ще проверява дали Федералният резерв, а и други регулаторни институции не са били прекалено снизходителни към банките, които е трябвало да контролират. Това става по писмено искане на законодатели демократи от комисията за финансови услуги в Долната камара на парламента и на подкомисията за надзор и разследвания. До него са се добрали журналисти от агенция "Ройтерс". Писмото е изпратено до Агенцията за правителствена подотчетност (АПП) на 8 октомври 2015-а и е поредното доказателство за недоверието, което съществува между Конгреса и централната банка.
Проверката е първа по рода си и не бе обявена предварително. И резултати от нея не са правени публично достояние. Тя е предприета заради съмнения, че правителствените регулатори са били "спечелени" и прекалено "почтителни" към банкерите, които контролират, от което Уолстрийт се облагодетелства за сметка на обществеността. Това предположение преследва Федералния резерв още след като не успя да предотврати финансовата криза в периода 2007-2009-а, довела до световна рецесия. Оттогава най-гласовитите критици на институцията са републиканците. Те се борят да ограничат политическата й независимост, затова искането на демократите заплашва да охлади сравнително топлите отношения на щатските централни банкери с левичарите.
В интервю за пресата Лорънс Еванс, директор на поделението за финансови пазари и обществени инвестиции на АПП, коментира, че агенцията е планирала и ще направи оценка на всички финансови регулатори, включително и на Федералния резерв. "Стрелите" са насочени по-специално към нюйоркския му клон – "очите и ушите" на Уолстрийт. Той бе атакуван нееднократно след поредица от надзорни акции и предполагаеми конфликти на интереси през последните години. В един от случаите бивша инспекторка от банката сбъркала, приключила погрешка дело и огласила тайни записи, от които се вижда, че колегите й са прекалено меки към действия на "Голдмън Сакс".
Този път безпокойството на сенаторите демократи е провокирано от "въртящата се врата" между нюйоркския клон на Федералния резерв и банките и от "нежеланието да ги провокира". Законодателите настояват АПП да анализира внимателно действията на централните банкери в периода между януари 2008-а и януари 2015-а и да ги използва като модел за по-широкото разследване. Така че "Конгресът и финансовите контролни органи да разберат напълно съществуващите регулаторни пропуски и слабости". Депутатите настояват за анализ на действията в шест области, между които независимостта на регулаторите, способността им да нагнетяват страх и стимулите, които получават, за да станат служители на контролираните от тях банки.
Републиканците нееднократно се оплакват от непрозрачната политика на Федералния резерв и от липсата на отзивчивост към запитванията им. И подеха законодателна инициатива АПП да получи право да "одитира" банковите решения. Демократите пък станаха особено критични към централните банкери, след като паричният комитет повиши основната лихва на Щатите през декември 2015-а. По време на отчета на председателя на Федералния резерв Джанет Йелън пред Конгреса през февруари сенаторите изразиха безпокойство от това, че през миналата година Федералният резерв е платил лихви на сума почти 7 млрд. щ. долара на някои кредитори, целящо да помогне за затягане на паричната политика.
Агенцията за правителствена подотчетност, която докладва директно на Конгреса, вече работи по оценката на цялостната дейност на централната банка, включително и за качеството на надзора, който упражнява върху някои от най-големите кредитни институции в света. Господин Еванс обещава, след като приключи разследването, да предаде на законодателите резултатите от него и да им даде 30 дни, преди да огласи публично находките си.