Фиаско с “руско-турската” комисия

Парламент Валентин Радев

Временната парламентарна комисия, която щеше да проучва всички факти и обстоятелства, свързани с твърдения за намеса на Русия и Турция във вътрешната ни политика, претърпя пълно фиаско. 

Тя бе създадена в края на февруари под натиска на Движението за права и свободи, проведе едно-единствено заседание и на 23 март със 122 гласа "за", четири "против" и седем "въздържал се" бе закрита. Председателят й Валентин Радев от ГЕРБ заяви, че "руско-турската" комисия отговорила на засиления интерес и събудената тревога в обществото относно намесата на двете държави във вътрешните ни работи. По думите му самото й създаване е недвусмислен знак и ясен сигнал към Турция и Русия, че България намира за крайно неприемливи каквито и да е опити за чужда намеса в политиката й. Радев изтъкна също така, че вместо критики трябвало да се радваме, че Народното събрание имало смелостта да назове имената на държави като Русия и Турция, които имали интерес да мътят водите у нас. Той добави, че от момента на създаването на комисията до закриването й депутатите са станали свидетели и са добре запознати с действията на дипломатическите органи на двете страни, както и с действията на представители на техните външни министерства на наша територия. 

Всичко хубаво, но освен "недвусмисления знак" комисията не свърши абсолютно нищо, управляващите преосмислиха позицията си само няколко дни след като Русия ни "скръцна" със зъби, а премиерът Бойко Борисов бързо, бързо "внуши" на парламентарната група на ГЕРБ да вземе всички мерки за поправянето на "гафа". По този повод социалистът Таско Ерменков каза, че се превръщаме в премиерска република. Той предложи преди всяко гласуване министър-председателят да идва в Народното събрание, да казва кои законопроекти одобрява и кои отхвърля и така да не се губи време. Валери Жаблянов от левицата пък изрази съчувствие към онези депутати, които първо взели едно решение, а после се отметнали заради нареждане "отгоре". А съпартиецът му Георги Божинов отбеляза, че комисията била създадена, за да се прикрие зависимостта на лидера на ДПС Ахмед Доган от Русия. От БСП не пропуснаха да отбележат и че още при самото й сформиране били против.

"Големият проблем е, че когато парламентът не съгласува действията си с вижданията на министър-председателя, после му се налага да променя решенията си", подчерта и народният представител от "Демократи за силна България" Атанас Атанасов. Неговото становище е, че има специализирани постоянни комисии, които би следвало да се занимават с подобна тематика. И там е мястото, където парламентът да упражнява контрол върху службите и изпълнителната власт, отговорни за обществения ред, сигурността и противодействието на чужди сили. Атанасов допълни, че комисията е била създадена заради посещението на Местан в турското посолство малко след като бе изгонен от председателския пост на ДПС.

Патриотите единствени предложиха само наименованието на комисията да бъде сменено и тя да продължи дейността си, разследвайки всякаква намеса, а не само на Турция и Русия. Искането им обаче не бе уважено. Според народния представител от Патриотичния фронт Искрен Веселинов България не бива да е най-слабото звено на ЕС, при положение че е външната му граница. Тя не можело да си позволи да има партии и политици, които да са управлявани от Анкара и от един ислямистки и неоосмански кабинет в Турция, който е заплаха за сигурността и в Близкия изток. Веселинов смята, че такава комисия трябва да обърне внимание и на медиите, част от които пропагандирали правителствени позиции на чужди държави. "Нека спрем с компромисите, да си свършим работата, да покажем воля и да покажем, че нито един наш съсед и нито една велика сила имат право да се месят", призова депутатът. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст