Точка на драмите в коалицията

Парламент Бойко Борисов Цветан Цветанов

Бойко Борисов с един замах приключи няколкомесечната агония както в отношенията между ГЕРБ и Реформаторския блок, така и в самия Блок. След среща с парламентарната си група във вторник (22 март) той обяви, че с дребнотемие като дилемите на ДСБ няма да се занимава и никакъв анекс между партията му и Реформаторите няма да се подписва, тъй като си има действащо споразумение, под което стои и подписът на Радан Кънев. Така че меморандумът, който хората на Кунева дълго готвиха и под който стои единствено подписът на премиера, внезапно се оказа излишен – просто хартия за рециклиране! Така че, когато Борисов се отзова на поканата на ПГ на ГЕРБ и отиде на среща с нея в парламента, той обобщи и приключи всички щения по темата.

"На фона на това, което се случва в Европа цял ден (бел. р. – терористичните атентати в Брюксел, и огромните отговорности, които има партията и управлението, няма нищо, което да заслужава коментар. Занимавахме се със сериозни работи, а не с такива бракоразводни дела – не ме интересуват”, отсече Борисов по адрес на ДСБ. С този отговор той първо даде да се разбере, че няма да пипа кадрите на Радан Кънев, които са на управленски позиции. Но пък, както стана ясно по-късно, тяхната работа ще бъде проверена от инспектори. И ако има последващи уволнения, те вече ще бъдат за несправяне с работата или несвършена такава, а не защото са членове на една определена партия, която вече е в опозиция.

След като похвалил групата си за дейността й в парламента, Борисов обещал, че по сигналите, които са му подали, и въпросите, които са повдигнали във връзка с кадрите на ДСБ, е назначил проверки. Това потвърди и депутатката Десислава Атанасова след срещата на народните представители с премиера. “Оттук нататък отношенията ГЕРБ-ДСБ ще се решават, след като инспекторатът излезе с окончателни решения”, категорична беше Атанасова.  

Второ, Борисов, който допреди няколко дни се обиждаше от почти всяка дума на Радан Кънев, реагираше сърдито и отговаряше остро, омаловажи своя критик, отказвайки да се занимава с несъществени неща, свързани с него, с партията му и кадрите й. Борисов индиректно отговори на адвокатската шега, която Кънев пусна във Фейсбук. Той разказа действителен случай от практиката си, който звучи като виц. За дама, която не искала да се развежда, делото било спечелено, бракът не бил разтрогнат, но мъжът й пак не се прибрал вкъщи при нея и тя се чудела защо. С което Кънев казваше, че нищо не може да върне в лоното на подкрепящите управлението излязлата в опозиция ДСБ. Борисов пък даде да се разбере, че това няма никакво значение, и затуй скастрил депутатите си, че е несериозно на фона на ситуацията в Европа да се занимават с партийни дребнотемия.

Но премиерът неглижира не само ДСБ, а и ДБГ, чиито напъни да се предподпише коалиционното споразумение се превърнаха във фикция. Борисов обаче изтъкна, че има подписано споразумение с Реформаторския блок за коалиция, а не с ДСБ, както и споразумения с АБВ и Патриотичния фронт, които са подкрепа на управляващата коалиция. Затова по думите му нищо не налага да се коментира повече темата за преформулиране на коалицията, както и за подписване на анекс към коалиционното споразумение, т. е. колодата от карти няма да бъде бутната.

Щения за анекс пък се чуха неотдавна и от партията на Първанов. Ново споразумение обаче или каквото и да било предоговаряне би задълбочило разделението в Реформаторския блок, а може да се отрази негативно и на останалите партньори.  

С други думи, нещата остават такива, каквито са, независимо от отношението на Радан Кънев и ДСБ към управляващите, Борисов не желае да има нагнетяване на напрежение в управлението. По повод на Радан, но без да го споменава поименно, Кунева пък каза, че някои хора "се фръцкали" на всеки 10 дни, т. е. и те не знаят какво искат. Как партиите вътре в Блока ще се оправят и дали ще си говорят, или не, Борисов заяви, че не е негов проблем. Тоест той отново влезе в ролята си на балансьор в собствения си правителствен екип и в управляващото мнозинство.

Неговото решение не хареса на представителите на “Движение България на гражданите”, тъй като той сложи кръст на няколкомесечни преговори и работа по изготвянето на текст, в който са заложени 40 неотложни мерки и конкретни срокове за конкретни реформи. Но и хората на Кунева няма да повдигат този въпрос отново.  

На тръгване от Народното събрание във вторник премиерът показа, че не е сърдит на депутатите си за "изненадата", която му поднесоха, докато беше в белгийската столица и заради която се наложи да идва на разговор с тях.

"Цвета, и друг път се обаждайте, не ме изненадвайте!", обърна се той с усмивка към заместник-председателката на групата Цвета Караянчева, която миналата седмица прочете острата декларация с искане да се отстранят хората на Радан от заеманите от тях позиции в управлението. Но Цвета едва ли е действала самоволно. Очевидно зад гърба й и действията й стои председателят на парламентарната група Цветан Цветанов. И в този смисъл разиграният театър между депутатите от ГЕРБ и Борисов не беше съвсем дирижиран. Но няма и конфликт между Борисов и Цветанов, каквато интрига пък се опита да лансира лидерът на ДСБ Радан Кънев.

От известно време има промяна в поведението на Цветанов. Оправдаването му по всички обвинения, които иначе го правеха предпазлив и го държаха в напрежение, му възвърна самочувствието и политическите апетити. Рекордната победа на ГЕРБ на местните избори, с която партията увеличи присъствието си в местната власт, също се дължи основно на организационните способности и работохолизма на Цветанов. Видя се, че в това отношение е безалтернативен и няма кой да го измести. Това увеличи тежестта му в партията и вече с чисто съдебно минало той оглави парламентарната Комисия по вътрешен ред и сигурност. И от тази си позиция не пести критиките си към вътрешния министър Румяна Бъчварова.

Освен това, особено след местните избори, Цветанов не крие несъгласието си с по-големия дял власт, който има Реформаторският блок в сравнение с електоралната му тежест. Цветанов неведнъж и дваж подмята към коалиционните партньори на ГЕРБ, че министрите им са едва ли не повече от депутатите. Очевидно тази диспропорция дразни не само него, но и други народни представители от групата, както и членове на партията.

На Борисов обаче кадрите на Блока са му нужни, тъй като иска да запази реформаторската легитимност на управлението. Именно поради тази причина той няма да пипа конструкцията на кабинета. Според някои анализатори Борисов е оставил структурите и парламентарната група под контрола на Цветанов. Но в замяна на това лично той подбира кои кадри да влязат в изпълнителната власт или да седнат в министерските кресла и те обикновено не са близки до партийния му заместник.

Но между Борисов и Цветанов няма конфликт и противоборство, защото те са като двете страни на една и съща монета. Както каза Борисов, от години в ГЕРБ се знае кой е първи и кой втори. Без единия от тях ГЕРБ ще рухне. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст