Сделки с препятствия

Левове

Бизнесът все още не е готов за инвестиции и няма стратегия, с която да събуди "спящите пари" в банките. Фирмите все още не намират допирни точки с предложенията за кредити – било заради скъпите оферти, било защото нямат нужда. Все пак има и компании, които се подготвят за разширяване и развитие на стратегията си. Но засега тази им дейност "кипи" в друга посока. Това може би обяснява защо расте броят на тези от тях, които се готвят да привлекат оборотен капитал чрез нови акции и облигации. Няколко дружества вече предвиждат промени в устава си, които да им позволят да се възползват от тази алтернатива за финансиране на дейността. Сред най-активните в тази посока са някои от бившите приватизационни фондове. Мениджърите на

Холдинг "Нов век" АД

вече отхвърлиха част от тази подготвителна работа. Те ще пробват нагласите на инвеститорите, като емитират облигации за 15 млн. евро при 4.5% фиксиран годишен лихвен процент. Проспектът на компанията вече е одобрен от Комисията за финансов надзор. Емисията, която ще бъде допусната до търговия на регулирания пазар, е в размер на 15 млн. евро, разпределени в 15 хил. броя обикновени, лихвоносни, поименни, обезпечени облигации с номинална стойност по 1000 евро всяка.

Холдинг "Нов век" изпрати 2015 г. с близо трикратен ръст на нетната си печалба – до 3 млн. лв., след положителни разлики от операции с финансови инструменти и реализирани финансови приходи. С тези пари допълнително ще бъдат подкрепени плановете на бившия приватизационен фонд за развитие. Холдингът консолидира няколко дружества, най-вече от хранително-вкусовата промишленост: "Винпром Хасково" ЕАД, "Енергопроект Татарста" ООО, "Ел Ес Трейд" ЕООД, "Булиън" ЕАД, "Бългериан Грейн" ЕООД, "Севко България" ЕАД, "Голяма Бургаска мелница" ЕООД, "Сердика България" АД и "Ловико Сухиндол" ЕАД.

Към края на миналата година основни акционери в холдинга са "Зем Инвест" ЕООД с 33.02% от капитала и "Ловико експорт" ЕООД с 9.66 процента. Други фирми и индивидуални инвеститори притежават съответно по 49.99% и 7.33% от книжата с право на глас. Акционерите в

"Холдинг Света София" АД

също подкрепиха плановете на мениджърите за растеж. Те гласуваха предложените промени в устава на бившия приватизационен фонд, които разрешават издаването на привилегировани акции с гарантиран и/или допълнителен дивидент и с право на обратно изкупуване. Общото събрание или съветът на директорите ще могат да увеличават капитала чрез превръщане на част от печалбата в капитал чрез емисия акции, които се разпределят между акционерите, без заплащане или с доплащане на стойността им. Мениджърите могат да направят това в следващите пет години. А стойността на капитала може да се вдигне до общ размер от 20 млн. лв. чрез издаване на нови обикновени и/или привилегировани акции или чрез конвертиране на облигации в акции. В момента той е 4.941 млн. лв., а най-голям дял държи софийската търговска фирма "Адара" АД (24.52%).

Директорите получават и правото в същия срок да издават облигации (включително конвертируеми) в лева, евро или друга валута при общ номинален размер на този заем до равностойността на 20 млн. лева.

Не са малко и дълговите книжа с проблеми. След като пазарът на облигационни емисии у нас преживя доста трудни моменти през миналата година, емитентите трескаво търсят начини за промени в параметрите им: като удължаване на сроковете за изплащане, повишаване на лихвения процент и т.н.

"Старком холдинг" АД – Етрополе

е поредната компания, която се подреди в този списък. Именно затова представителят на облигационерите по емисията с ISIN BG2100010110 Ради Георгиев събира кредиторите в края на март. Основната им задача ще е да вземат решение за промяна на някои от условията по облигационния заем. Предлага се срокът на емисията да се удължи с пет години. При което се допуска разсрочване на задължението за погасяване на главницата в размер на 30 млн. лв. и нов краен срок за изплащане на всички задължения до 15 април 2021-а.

Лихвеният процент за връщане на заема се намалява от 6.50 на 3.75 % на годишна база и ще се начислява върху непогасената част от главницата. Той ще се прилага от април тази година до окончателно погасяване на главницата. Шестмесечните лихвени плащания се запазват, а последната вноска, заедно с плащането на пълния размер на главницата, ще стане на падежа на облигационния заем (15.04.2021 г.). Погасителният план също ще се актуализира. "Старком холдинг" АД е собственик на 50.05% от капитала на "Еврохолд България" АД. Мажоритарният акционер отчита загуба от 117.6 млн. лв. на консолидирана база за миналата година спрямо печалба от 1.5 млн. лв. за 2014-а. Това е и една от причините за извършваните промени.

Дъщерното дружество "Еврохолд България" също емитира облигационен заем на стойност до 100 млн. евро. Това стана възможно, след като миноритарните акционери на дружеството одобриха предложението на мажоритарния собственик – "Старком холдинг". Със средствата ще финансира дейността на застрахователния си подхолдинг "Евроинс Иншурънс груп".

Извличането на ползи в трудна ситуация е по силите само на компании, които умеят бързо да се адаптират. Така или иначе икономиката преминава и през периоди с повече предизвикателства. Когато това е осъзнато, във всяка една (такава) нежелана заплаха мениджърите имат възможност да планират и да превърнат променената среда в своето конкурентно предимство.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст