Срещу престъпността с… проповеди

роми

Разгеле! След дълги години бездействие управляващите вече имат план за справяне с конвенционалната престъпност – това стана ясно във вторник (5 април), когато  проведе поредното си заседание Съветът по превенция на конвенционалната престъпност към Министерския съвет.  В следващите две години 2016-2018 г. кабинетът ще го удари на превенция, разчитайки по този начин да пречупи гръбнака на престъпността – този път на битовата.

Ако някой все още вярва на бившия вътрешен министър и сегашен заместник-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов, организираната й посестрима отдавна би трябвало да се влачи по корем със скършен гръбнак. Както е известно, през февруари 2012 г., когато оглавяваше МВР, Цветанов изрече прословутата реплика, че България е взела всички необходими мерки, за да гарантира надеждността на границите си. И е "пречупила гръбнака на организираната престъпност". Това му даде основание да поиска от страните членки на ЕС да изпълнят обещанията си да приемат България в шенгенското пространство.

Четири години по-късно единственото, което се е случило с мафията, е, че си сложи бели якички и действа с впечатляващ размах в сферите на икономиката и финансите. А Шенген продължава да е красива мечта и към постигането й ни спъват все същите европейски партньори. Причината е една – несправянето на България с организираната престъпност. Що се отнася до надеждността на границите ни, трябва да сме благодарни на бежанците, които заобикалят отдалеч милата ни родина. Но то не е заслуга на властта – тук хем ги бият, хем им взимат парите, а на всичко отгоре няма и работа. По-скоро това са причините да не сме се удавили в бежанското море.

Очевидно нищо няма да се случи и с битовата й разновидност – ако съдим от заседанието на прословутия Съвет за превенция. Една от произтеклите от заседанието новини, които ни карат да мислим така, е вестта, че кабинетът ще го удари на превенция… сред ромите. Намерението на управляващите е да им отвори очите за лошите практики, както обичат да се изразяват Цветанов и подобните му гербери. Ето какво рече вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова, която председателства съвета: "Ще се превантират ромите да не позволяват да се прехвърлят фирми на тяхно име, като ще им се обясни какви са негативните ефекти, ако позволяват това да се случва. Мерките са достатъчно конкретни", обяви Бъчварова. Тя уточни, че планът на кабинета съдържа над 110 мерки, все конкретни.

Бъчварова, изглежда, има предвид фирмите бушони, широко използвани в схемите за измами с ДДС, чиито собственици са клошари или малограмотни роми. Да бъдат убеждавани циганите колко лошо е неизвестни люде да им прехвърлят фирми е все едно да се опиташ да им втълпиш, че кебапчетата не вървят с бира. 

Да оставим обаче експертите от Съвета по превенция да се оправят, както могат. Ще е истинско чудо планът да проработи и ромите от Лом, Сливен, Горна Оряховица и още откъде ли не някой ден да се събудят отвратени от пошлата реалност, която им навира в ръцете потна стотачка, каса бира и димящи кебапчета. За да стане това, управляващите би трябвало да им отворят работни места, макар че чистотата по улиците е на това ниво точно защото е вменена на самите роми.

Любопитно е как ще изглеждат мерките, които министерството на Ивайло Калфин ще предложи за заетост на маргинализираните групи, включително и на ромите от гетата по страната. Още по-интересно е какво ще предприеме образователното министерство, което пък трябва да предложи мерки за образование и квалификация на неграмотните лица. След скандалите заради орязаните учебни програми е ясно, че самите грамотни лица са изправени пред перспективата да изтъпеят, какво остава за неграмотните…

И докато управляващите повтарят мантрата, че всички отговорни институции и ведомства са готови да предложат конкретни мерки за справяне с проблемите на битовата престъпност, делът й продължава да е над 85 процента. А над 60 на сто от конвенционалните престъпления остават дело на безработни лица, както признаха участниците в заседанието.

Очертаните там основни направления за постигане на трайни резултати срещу битовата престъпност допълват усещането за тотално безсилие на кабинета. Насоките, които произведе третото по ред заседание, са до болка познати: ефективна превенция; активно сътрудничество с гражданското общество, с частните охранителни и застрахователни фирми и органите на местната власт; интегритет на служителите на министерството; повишаване на способностите на МВР; ръст на доверието на гражданите към министерството.

За каква систематичност и конкретност на замислените 110 мерки говори вицепремиерът Бъчварова? От онази 2012 г., в която предшественикът й Цветанов уби (на думи) организираната престъпност, досега са изминали само четири години. И нищо не се случи с конвенционалната престъпност, въпреки че през 2013 г. шефът на предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов обеща да насити с полиция малките населени места, ако партията му спечели изборите.

Изборите са минало, Цветанов пак е шеф, макар и на парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. Престъпността обаче си е същата. Говорилнята за справянето с нея – също.

 

Насоки за превенция

В плана са заложени пет основни приоритета: изграждане на сигурна и безопасна среда в населените места; създаване на условия за намаляване на риска от престъпления сред уязвими групи; изграждане на устойчиви партньорства за превенция на престъпността между органите на държавната власт, НПО, бизнеса и гражданското общество; изграждане на среда на толерантност сред децата и младежите и възпитаване в дух на отговорност и развиване на гражданска култура; техническо и организационно обезпечаване на превенцията на престъпността. "Всеки един от тези приоритети има и по три цели. Всяко едно от ведомствата предлага мерки за изпълнение на отделните пет направления", обясни вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова. Желанието ми е да има много бърз ефект, допълни тя.

А дано!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст