“УниКредит” подплаши инвеститорите

Уникредит

"Уникредит" ще купи обратно подчинен дълг за 700 млн. евро и така ще изпълни новите регулаторни изисквания, ще подкрепи капиталовата си база. Това са облигации от състава на базовия първокласен (Tier 1) и от допълнителния (Tier 2) капитал с падежи от 2018-а до 2021-а, обяви официално институцията на 17 май. Сделката ще е втората за тази година след покупката на книжа за 1 млрд. евро от дребни инвеститори през февруари.

Банките купуват обратно дълг заради новите наредби, които ще дисквалифицират част от него като годен да бъде част от първокласния капитал и за да повишат капиталовите си коефициенти над нивата, които спират изплащането на лихви по най-рисковите ценни книжа. Офертата на "Уникредит", която е сред най-ниско капитализираните европейски кредитори (с коефициент на капиталова адекватност на първокласния капитал от 10.5% към края на март), е валидна до 24 май. 

Тревогите на инвеститорите за капиталовата адекватност и за управленския потенциал на "УниКредит" се възродиха, след като най-големият по размер на активите си италиански кредитор гарантира емисията на регионалната банка "Пополаре ди Виченца". Общият номинал на книжата е 1.5 млрд. евро. Банкери и официални представители на италианския кабинет коментираха, че този акт би могъл да предизвика системен срив в италианския банков сектор и "УниКредит" би се принудила да започне да набира капитал, ако остане единствен собственик на книжата на "Пополаре Виченца". Коефициентът на капиталова адекватност на първокласния капитал на "УниКредит" е бил 10.73% към 31 декември 2015-а срещу 13.1% на основния й конкурент "Интеза Санпаоло".

Плъзна и мълва, че спасителният фонд "Атланте", в който италианските финансови институции вкараха 4.25 млрд. евро през миналия месец, е бил създаден специално да подкрепи кешовата инжекция за "Пополаре Виченца", към която, според предварителните проучвания, е имало символичен инвеститорски интерес. Твърди се, че всъщност именно италианският Атлас е спасил кожата на "УниКредит", поемайки от банковата група гаранциите за емисията на регионалния кредитор.

Според експерти участието на италианския банков лидер във въпросната операция е подкопало драматично позициите и на главния му изпълнителен директор Федерико Гицони, и на висшия му мениджмънт. Те попаднаха под натиск далеч преди спорната емисия, след като през ноември 2015-а представиха тригодишен бизнес план, който не успя да разсее съмненията за капиталовите буфери, за рентабилност и за качеството на управление на банката. Акциите на "УниКредит" са загубили 39% от пазарната си оценка от началото на годината досега и се търгуват срещу 50% от счетоводната оценка на материалните банкови активи. 

Близък до "УниКредит" източник коментира, че гаранционният контракт на институцията с "Пополаре Виченца" е съдържал редица вратички, които позволяват оттегляне от сделката, ако "Атланте" не бъде учреден навреме. А господин Гицони твърди, че банката не се нуждае от допълнителен капитал. За разлика от него, Марта Бастони от английската "Барклейз" е сред най-песимистично настроените анализатори – оценката й е, че "УниКредит" трябва да набере още 7 млрд. евро.

Жизненоважен тест за бъдещето на мениджърите на италианския банков лидер бяха публикуваните на 10 май финансови резултати за първото тримесечие. Чистата печалба на "УниКредит" се е понижила с 21% (до 406 млн. евро) в сравнение със спечелените 512 млн. евро през същия период на 2015-а. Числото е доста над усреднената прогноза на осемте анализатори, анкетирани от агенция "Блумбърг", за 297 млн. евро. Кредиторът е заделил 755 млн. евро, за да покрие загубите от необслужвани кредити срещу усвоените през миналата година провизии за 980 млн. евро.

По-добрите финансови показатели повишиха с около 2.7% котировките на акциите на "УниКредит" и пазарната й оценка достигна 19 млрд. евро. Коефициентът на капиталова адекватност на първокласния капитал на банката обаче се е понижил до 10.5% и ръководството й трябва да го удържи поне на 10% през тази година, според предписанията на Европейската централна банка. Капиталовите коефициенти са засегнати от по-високата стойност на претеглените съобразно риска активи, които през първото тримесечие на 2016-а са се увеличили с 3.8 млрд. евро.

По-добрите резултати се дължат на усилията на Гицони да снижи разходите, като съкрати хиляди работни места, на ограничаването на риска и на продажбата на активи – мероприятия, целящи да повишат печалбите след свиването на приходите от депозитна и кредитна дейност. Все още не е ясно дали те ще убедят критиците му, че той и колегите му са достойни да останат на ръководните си позиции. Според един от тях – Леонардо дел Векио – основател и управител на "Луксотика", която притежава малко под 2% от капитала на "УниКредит", Гицони е добър банкер, но институцията има нужда от радикални промени.

Сред спряганите потенциални наследници на Гицони са шефът на инвестиционното банково поделение на "Ю Би Ес" – Андреа Орсел, главният изпълнителен директор на "Лойдс бенк груп" – португалецът Антонио Орта-Осорио, и някои високопоставени италиански банкери. Италиански банкови анализатори коментират, че макар Орта-Осорио да е фаворитът на инвеститорите, мнозина смятат, че наследникът на Гицони трябва да е италианец, за да успее да преведе "УниКредит" през сложния микс от управленски и политически натиск.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст