Шумно оповестената акция срещу наркоразпространението, извършена в края на миналата седмица, при която бяха заловени над 101 кг амфетамини, открои един истински абсурд. Софийската градска прокуратура (СГП) се похвали, че при операция на ГДБОП в ж.к. "Младост 1" са задържани 49-годишната Йорданова и 43-годишният й съучастник Попов. Те се размотавали насам-натам с два куфара, натъпкани с дрога с лого "Каптагон". Първо двамата се движели със "Сеат". После, когато спрели на улицата, се отправили към паркиран "Фолксваген Поло", като Попов влачил един куфар с амфетамини. Тогава двамата били арестувани. Вторият куфар бил открит в голфа.
От СГП уточниха, че в схемата трябвало да участва и трети човек. Но най-любопитното е, че въпреки наличието на трима души в наркоисторията, според обвинението не ставало дума за организирана престъпност. Нищо, че в колата на Йорданова било открито заглушаващо техническо устройство за мобилни телефони. А "колегата" й Попов пък имал и друго обвинение за участие в организирана престъпна група.
Абсурдът става пълен благодарение на прессъобщението на МВР във връзка със същия случай. От него става ясно, че антимафиотите от отдел "Наркотици" в Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" и колегите им от Столичната дирекция са предприели действия след сигнал за предстояща сделка с големи количества наркотични вещества. Най-пикантното е, че в операцията за залавянето на "неорганизираните" наркотрафиканти са взели участие и служители от офиса на американската ДЕА в столицата.
Очевидно вниманието, проявено от уважавани служби като ДЕА, ГДБОП и СДВР към действията на трима импулсивни, неорганизирани престъпници, решили да направят сделката на живота си със 101 кг амфетамин, е твърдо голямо. Ето защо в задачата се пита: ако подобни – явно случайно оказали се в ролята на престъпници хорица са в състояние да правят алъш-вериш със стотина килограма дрога, какво остава за добре организираната престъпност?!
Тя обаче също не си поплюва. От последния доклад на Центъра за мониторинг на наркотици и наркозависимости към ЕС става ясно, че у нас през миналата година на лечение са постъпили 1530 наркозависими, от които 207 души – за първи път. Според статистическия справочник към доклада у нас през 2015 г. 15 души са починали след свръхдоза, 46 са новодиагностицираните наркомани с ХИВ.
В доклада се отчита също, че при полицейски акции през 2015 г. у нас са конфискувани 940 кг хероин, 27 кг кокаин, 216 кг амфетамини и 148 кг екстази на таблетки. Най-големи количества хероин са задържани в Турция – 12 756 килограма. В Гърция количеството е 2528 килограма. А бройката на полицейските акции, завършили с конфискация на хероин, у нас е едва 137. В Турция те са 7008, в Гърция – 2277, пише черно на бяло в доклада.