Напрежение в Черноморец заради промяна в статута на спорна земя край морето

Черно море

Над 400 наследници на земи в землището на Черноморец се обявиха срещу решение на Министерския съвет от 2 ноември. С него по искане на Министерството на отбраната терен в землището на курорта с отпаднала необходимост от над 200 декара, според потърпевшите, в местностите Червенка и Аклади,  се деактува от публична държавна собственост на имоти в частна държавна собственост. Решението, което дава възможност за продажбата на терена, миреше на корупция, твърдят жителите на курорта и са готови на протести, ако се стигне до търг. Сдружението за защита на собствениците на земи в землището праща писмо до Министерството на отбраната, от което очаква повече яснота, сочи Радио-Бургас.

Председателят на сдружението Милан Миланов обобщи настроенията в Черноморец: „През 2003 г., когато отпада необходимостта от ползването на поделението се издава акт за публична държавна собственост за 215 декара. Този акт според нашите разбирания е незаконен, защото не е извършено обезщетение на собствениците. През 2015 г. разбират, че този акт може да бъде атакуван в съда и издават един акт за 174 декара и още 6 акта за различни площи. Това ни смущава, защото са за по 1-2 декара. Считаме, че това са земи, определени за „наши“ хора на първа линия, готови за продаване. На 2 ноември, когато започнаха изборите за президент, а след това се влезе и в едно безвластие, беше прието това решение на Министерския съвет за смяната на статута в частна държавна собственост. Това значи, че могат да го изкарат на тезгяха. Опасяваме се, че всеки момент ще обявят търг“.

Държавата и общините за различни нужди през годините назад са сложила ръка на 30% от землището на Черноморец, твърдят местните хора. На площ от 2 300 декара са разположени 7 поделения, които се намират по най-красивите места на крайбрежието нос Атия, Акин, Таласакра и Червенка. Въпреки закриването на военните бази и досега терените са под шапката на Министерството на отбраната.  Много от черноморци и техните наследници от години водят с променлив успех съдебни битки, за да си върнат наследствени земи. В защита на местните хора се обяви кметът на Черноморец Добри Добрев: „В момента Министерството на отбраната заявява, че няма необходимост от тези земи и е редно след като  е така, да бъдат върнати на реалните им собственици, които не са били обезщетени, а не да бъдат продадени от ведомството. С тези пари, които ще спечели министерството, няма да си оправи дереджето, а хората биха оправили тежкото си финансово състояние. Знаете нрава на черноморци, когато ставаше дума за Акра, се вдигаха стачки и се затваряха пътища“.

Преди последното развитие по казуса в писмо до Сдружението на собствениците на земеделски земи от месец май министърът на отбраната посочва, че  с платежно нареждане ведомство е внесло по републиканския бюджет такса, определена по пазарни цени в изпълнение на чл. 20 от Закона за опазване на работната земя за 150 декара. Плащането на държавната такса обаче не е обезщетение, категорични са черноморци. Те са се срещнали с областния управител Вълчо Чолаков, който е заявил, че случаят е извън неговата компетанция. Засегнатите ще пишат до Комисията по отбрана в парламента и до главния прокурор. С проучването на брадатия реституционен сюжет се ангажира и бургаският депутат Атанас Зафиров. Народният представител има намерение следващата седмица да обяви открита приемна в Черноморец, за да изслуша засегнатите и в диалог с Министерството на отрбаната да търси решение на спорния казус.

Радио Бургас също отправи запитване до Министерството на отбраната какво следва от деактуването на земи в землището на курорта и какви са намеренията на ведомството към терена. Все още очакваме отговора.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Трябва ли парламентарните избори от 27 октомври да бъдат касирани?

Подкаст