ЕЦБ повиши прогнозите си за инфлацията и за икономическия растеж в еврозоната през тази и през следващата година. Това съобщи нейният шеф Марио Драги след края на днешното редовно заседание.
Според новите макроикономически прогнози, реалният БВП на еврозоната се очаква да нарасне с 1,8% през тази и с 1,7% през 2018-а година, след като през декември банката прогнозира по-слаби нива на растеж съответно от 1,7% и от 1,6 на сто. ЕЦБ запази без промяна очакванията си за забавяне на икономическия растеж до 1,6% през 2019-а година. Марио Драги отбеляза, че рисковете за растежните перспективи са станали по-слабо изразени, но продължават да са в низходяща посока (за по-слаб от очакваното икономически растеж) и се дължат главно на глобални фактори.
В същото време банката повиши рязко своите прогнози за инфлацията през тази година до 1,7% (от 1,3% през декември) и за 2018-а година до 1,6% (от 1,5%), оставяйки без промяна очакванията си за инфлация от 1,7% през 2019-а година. Драги посочи, че това отразява най-вече силното нарастване на енергийните и на хранителните цени, въпреки че все още няма убедителни сигнали за възходящ тренд на основната инфлация (изключвайки енергийните цени и тези на хранителните стоки). Според него инфлацията вероятно ще остане през следващите месеци в нива близо до 2%, отразявайки в най-голяма степен растежът на енергийните цени на годишна база. Основната инфлация обаче остава ниска и се очаква да нарасне, но само постепенно, в средносрочен план, подкрепяйки нашите мерки в паричната политика, отбеляза шефът на банката.
Марио Драги също така посочи, че на днешното заседание на ЕЦБ не е било обсъждана замяна на програмата за дългосрочно "евтино" рефинансиране на търговските банки (т.нар. "TLTRO програма") и призова за пореден път правителствата да ускорят необходимите икономически прогнози. Според него са малко вероятни по-нататъшни допълнителни мерки в подкрепа на икономическото възстановяване на еврозоната и за повишаване на инфлацията.
Еврото реагира позитивно на пресконференцията на Драги, поскъпвайки спрямо останалите основни валути.