Професор Николай Овчаров представи антични бижута и красиви средновековни накити от „Града на мъртвите“ от Археологическа кампания „Перперикон 2017“.
Проф. Овчаров разказа, че през миналата година са били открити около двайсетина гроба около базиликата в Перперикон, а през тази година разкритите гробове са над 130. Той смята, че по тези земи е имало население от няколко хиляди души през 12 – 14 век. Било много престижно хората да бъдат погребани в некропола и затова гробовете, затова там има само гробове на високопоставени хора.
Той съобщи, че през тази година археолозите са открили също на Перперикон ценни монети, керамика и много рядка фигурка на птица, която е била част от брошка.
Над 5 млн. лева от европейски програми са реализирани в Перперикон.













