Природозащитници и учени въстанаха срещу промените в закона за биоразнообразието

Рила планина

Предложените от Министерство на околната среда и водите промени в Закона за биологичното разнообразие трябва да бъдат оттеглени и внимателно преработени, поради съществени противоречия с Конституцията на България и с европейското законодателство. За това настояват от коалицията от неправителствени организации  "За да остане природа в България". Академичната и научна общност на БАН и университетите също настояват за промени в закона. 

Пред януари МОСВ обяви обществено обсъждане на законопроекта, което ще приключи на 8 февруари. Основният мотив за промените е създаване на органи за управление на защитените зони от мрежата "Натура 2000". Паралелно с уреждането на въпроса с органите за управление, министерството обаче предлага пълна подмяна на цялата концепция за обявяване и управление на защитените зони. Според природозащитниците новата структура ще дублира дейности на съществуващи вече държавни структури като дирекциите на националните и природни паркове. Друг съществен проблем е, че министерството предлага предоставянето на първични данни за видове и местообитания да става задължително "преди тяхното използване за изготвянето на частни и официални документи", което, според природозащитниците, е в противоречие с редица закони. От организацията напомниха, че за създаване на концепция за управлението на "Натура 2000", което проектът за Закон за биологичното разнообразие трябва да регламентира, екоминистерството е употребило близо 1 млн. лв европейски средства от оперативна програма Околна среда 2014 – 2020. За природозащитниците резултатът показва "за съжаление предварително дефинирани решения, което се оказа само безсмислено харчене на пари на европейския данъкоплатец".

Категорично несъгласие изразиха и от Националния природонаучен музей, заради заложеното императивно намерение данни от проучвания на "Натура 2000" по проекти да се предоставят първо на държавата – безплатно и в първичен вид т.е. без анализ на експерти.

Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания алармира, че предлаганите текстове предвиждат премахване на забрани, режими и ограничения в заповедите за обявяване на Специални защитени зони – "Заповедите за обявяване на защитените зони по Директивата за местообитанията са документът, с който те стават Специални защитени зони. Те са най-важният документ за функциониране на зоните, като част от националната екологична мрежата Натура2000 и за тяхното управление. В предложения законопроект се отхвърля възможността в заповедите за обявяване да се налагат забрани, режими и ограничени върху дейности, които директно вредят и унищожават видове и местообитания. Оставя се възможност Министърът на околната среда и водите да въвежда при нужда такива".

На 24 януари Европейската комисия призова България да спазва задълженията си съгласно правилата на ЕС за опазването на естествените местообитания и защитените видове, включени в мрежата „Натура 2000“. От Брюксел бе изпратено официално уведомително писмо до България.

Държавите членки трябва да определят териториите, включени в списъка ЕС на териториите от значение за Общността, като специални защитени зони (СЗЗ), припомнят от ЕК. Страните членки на Съюза също така трябва да установят необходимите мерки за опазване с цел поддържане или възстановяване на защитените видове и местообитания в благоприятно състояние.

Тези действия трябва да бъдат осъществени в срок от 6 години от включването на тези територии в списъка на ЕС като територии от значение за Общността (ТЗО). Това са основни изисквания за опазване на биологичното разнообразие в ЕС.

България е определила само 9 от 230 територии от значение за Общността за специални защитени зони в рамките на изисквания срок. Като цяло и трайно страната ни не е определила специфични за териториите подробни цели и мерки за опазване за всяка от тях.

България разполага със срок от два месеца, за да отговори на доводите на ЕК. В противен случай Брюксел може да реши да изпрати мотивирано становище.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст