Европейската комисия планира 584 млрд. евро за основен ремонт на енергопреносните мрежи на Европейския съюз, така че те да могат да поемат и разпределят очакваните електрически потоци от възобновяеми източници. Брюксел ще обяви през идната седмица визията си за стимулиране на инвестициите в гръбнака на преноса на електроенергия, най-вече в трансграничните връзки, за да интегрира по-пълноценно и сигурно офшорните източници на зелена енергия, пишело в проекто-документ, който са прочели репортери на агенция “Блумбърг”. В плана бил заложен и ангажимент за ускоряване на разрешителните и призив за използване на нови финансови инструменти, включително от Европейската инвестиционна банка.
“Енергийните мрежи на Европа ще трябва да се справят с нови и значими предизвикателства” и “да обслужват растящото търсене, свързано с чистата енергия, отоплението и охлаждането, електрификацията на промишлеността и производството на зелен водород”, пишело в проекто-документа, чието съдържание подлежи на промени.
Преносните мрежи на ЕС ще бъдат подложени на тежки изпитания през идните години след като страните членки започнат да включват повече източници на възобновяема енергия, а вятърните генератори и слънчевите панели ще достигат максималния си капацитет по различно време на деня и годината. Това налага използването на “умни” мрежи, които да включват и възможности за съхраняване на произведеното електричество, каквито са батериите, така че енергията да достига до местата, където е най-нужна в точното време.
В проекто-документа било подчертано също, че 40% от електроразпределителните мрежи на Стария континент са на възраст над 40 години и че потреблението на електричество ще скочи с 60% до 2030 година.
В плана на ЕК се посочвало, че Брюксел ще предостави “статут на проекти от взаимен интерес” на 68 електрически проекти, което ще им позволи да получат по-бързо разрешителни за изграждане и средства от ЕС. Една дузина от тях са за съхранение на енергия. ЕК ще работи също с инвеститори, регулатори и кредитни агенции, за да помогне на мрежовите проекти да получат заеми, средства и гаранции.
ЕС и енергийните регулатори ще разработят и различни препоръки и указания за цялостното преустройство на електропреносните системи на общността, включително и указания за типовете инвестиции.
В проекто-документа на Брюксел е заложено и повишаване на киберсигурността на мрежата заради увеличаващите се геополитически рискове след нахлуването на Русия в Украйна.