Вятърните перки в Черно море наистина ли ще убият подводния свят и туризма?

Вятърни-перки-Черно-море-ВЕИ

Управляващи и опозиция се скараха за пореден път в парламента. Този път заради изграждането на вятърен парк в Черно море. В крайна сметка парламентарното мнозинство на ГЕРБ, “Продължаваме промяната-Демократична България” и ДПС успя на първо четене в четвъртък да преодолее съпротивата на опозицията от БСП, “Има такъв народ” и “Възраждане”.

Законопроектът за енергията от възобновяеми източници в морските пространства беше внесен още в предишния парламент, но остана на ниво енергийна комисия. Дадени бяха 28 дни за предлагане на корекции между двете четения. В това време трябва да се разсеят опасенията, че перките в морето ще съсипят туризма и че зад тези офшорни паркове стоят лобита. Управляващите твърдят, че за страната ще е много изгодно да се насърчи регулацията за използването на морския вятър за производство на ток. Твърденията им се базират на анализи, че имаме голям, но все още непроучен потенциал за производство на ток от такива обшорни паркове.

Приетите текстове разглеждат издаването на разрешителни за вятърни електроцентрали, какви ще са екологичните изисквания към тях и как да бъдат изградени, за да не пречат на корабоплаването или морския туризъм. Проучване със сигурност трябва да се направи и то да е доста по-добро, за да не се повтори

безхаберието с ветропарковете край Калиакра.

Да си припомним, че през 2017 г. Съдът на ЕС забрани ново строителство на вятърни генератори в защитената местност “Калиакра” по делото на Европейската комисия срещу България. Предишната година Комиисята заведе дело срещу България за строежа в забранената зона и осъди страната ни, защото не е оценила правилно кумулативния ефект на четири проекта в орнитологично важното място в района на Калиакра. Този терен е трябвало да бъде класифициран като специална защитена зона, но чудно защо това не е направено. Съдът реши да не бъдат премахвани изградените до момента вятърни генератори, голф игрище, къщи, хотели, вилни селища и инфраструктура в защитената зона. Същевременно обаче постанови

налагането на забрана за издаването на нови разрешения

за всякакво строителство на територията.

Въпреки че е нерегламентирано, в района е най-големият вятърен парк не само в региона, но и в България – “Свети Никола”. Той се намира между Каварна и селата Хаджи Димитър, Поручик Чунчево, Горун, Камен бряг, Свети Никола, Българево. Разполага с 52 турбини, пръснати на площ от 60 кв. км и осигуряващи целогодишна мощност 156 мегавата. Собственик на парка е американската компания AES Bulgaria, която управлява и едноименния ТЕЦ в Маришкия басейн. До “Свети Никола” са разположени още два парка – ВяЕЦ МЕТ и ВяЕЦ “Калиакра”.

От БСП определиха новият проект  като “чудовищен”, а депутатът Борислав Гуцанов заяви, че

той ще унищожи и българското море, и българския туризъм.

„Вие можете ли да седите на плажа и срещу вас да се върти перката за генериране на електричество“, попита той авторите на проиктозакона.

Ивайло Мирчев от ПП-ДБ му отвърна, че перките ще се разполагат на разстояние от 20 до 50 км навътре в морето и няма да пречат на никого.

През лятото от риболовния сектор се оплакаха, че не са били поканени да участват в обсъжданията на законопроекта, а през декември рибари от Северното Черноморие изразиха готовност да излязат на протести и да блокират пътища. Те са против разполагането на новите вятърни турбини около Шабла, Каварна и Варна, както и срещу отдаването на морските пространства на концесия за срок от 30 години. По този повод рибарите настояха да бъде организирана кръгла маса, на която да бъде обсъдено как ветрогенераторите в Черно море

ще се отразят на морските обитатели, екосистемите,

дънните организми и на риболова.

От бранша са изпратили писма до комисиите в парламента и до министерствата на енергетиката и околната среда, в които поставят редица въпроси, свързани с офшорните паркове в българските води. Те са изпратили искания и до Европейската комисия с настояване да се чуят мненията на експерти за това как вятърните паркове ще се отразят на дребномащабния риболов и екологичното равновесие в Черно море. От сектора

не са против развитието на синята икономика,

но настояват да участват при обсъждането на ветрогенераторите в морето, които ще засегнат поминъка на хиляди хора.

Ясно е, че светът върви към по-чиста енергия от изкопаемите горива и че България не трябва да изостава с внедряването на нови възобновяеми енергийни източници. Освен това офшорната вятърна енергия има голям потенциал, защото скоростта на вятъра в морето е по-висока, отколкото на сушата и има по-малко въздействие върху хората и пейзажа. Това обаче трябва да се случва разумно и прозрачно, за да не повтори модела „Калиакра“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст