В първа част ви разказахме за първите разкрития на международната организация на разследващите журналисти OCCRP за това, че фракцията на “Ндрангета”, базирана в Торонто, е разчитала на връзки със служители на две големи канадски банки, за да улесни финансовите си дейности. Във втора част ви разказахме какви действия е предприела полицията в Канада, а сега ще продължим с разкритията от подслушаните разговори между двете основни действащи лица. Това са Анджело Филиомени, смятан от канадските разследващи органи, за основен бос на “Ндрангета” в района на Торонто, и банковият служител на “Royal Bank of Canada” – Никола “Ник” Мартино.
“Дарение за нещо църковно – без значение какво” (на снимката – една от църквите в Торонто, посещавани от италианската общност в канадския град)
Въпреки че делото “Синдакато” така и не стига до съд, документите по него и стенограмите от подслушванията, видени от репортери, доказват, че Филиомени и Мартино са били в близки отношения, като дори банковият служител в един момент е управлявал магазина за сандвичи на предполагаемия мафиот. Заведението се намирало във Вон, град в района на Голямо Торонто.
В един от подслушаните разговори между двамата мъже на 10 септември 2018 г. Мартино изглежда посочва, че подготвя фалшива разписка за благотворително дарение за Филиомени.
“Ще направя документ, че си платил 5 000 долара”, казва Мартино на Филиомени, като добавя, че ще запише отдолу “дарение за нещо църковно”, без значение – какво, за да има копие за данъчните.
Подозренията на полицията за връзките на Мартино с Филиомени датират от 2011 година. От документите по делото става ясно, че в рамките на отделно разследване на федералната Кралска канадска конна полиция се твърди, че Мартино е съхранявал големи суми пари в брой за Филиомени в магазина, който е управлявал по онова време.
Мартино и Филиомени някога са били съседи във Вон, а в имотните регистри се вижда, че през 2013 г. Мартино е продал къща на Филиомени.
Близките отношения между Филиомени и Мартино личат и от телефонен разговор, записан с подслушвателно устройство между предполагаемия мафиотски бос и предполагаем член на семейството на Мартино.
“Отвори вратата на Джо. Той идва сега, за да донесе кроасана”, казва Филиомени според записките на полицаите, записали разговора.
Полицията твърди, че Филиомени използвал кодовата дума “кроасан”, за да опише пари в брой или чекове, които били приходи от незаконна дейност.
Адвокатите на Филиомени настояват, че “кроасана” е невинна препратка към сладкишите, които се доставяли в пекарната на клиента им. “Става въпрос за напълно реална стока, а не за метафора или някакво кодово название”, пишат защитниците на предполагаемия мафиот.