Демократическата партия в Съединените щати е в паника как да спаси предизборната кампания. Все повече високопоставени демократи публично заявяват, че е най-добре Джо Байдън да бъде заменен с друг кандидат на изборите на 5 ноември, щедри дарители спират подкрепата си, а Доналд Тръмп доволно потрива ръце, че с кандидат като „Сънливия Джо“, както го нарича, ще влезе в Белия дом на бял кон.
От друга страна Европа е на тръни, защото връщането на Тръмп е равносилно на пет години напрегнати търговски отношения, спорове заради подкрепата на Украйна и вероятността Вашингтон да се отдръпне от геополитическия съюз и ЕС да се нагърби сам с финансовата и политическата отговорност за войната.
Проблемът е, че е доста трудно демократите да оттеглят кандидатурата на Байдън, и то не само по процедурни, но и по имиджови съображения. Най-лесният вариант, както посочиха няколко конгресмени е, той сам да се оттегли. Това засега е невъзможно, защото в сряда (3 юли) Байдън обяви, че
няма абсолютно никакво намерение да се отказва от битката за втори мандат.
Съветници на Демократическата партия успокояват американците, че възрастта и възрастовите отклонения на Байдън нямат никакво значение, защото край него винаги ще има адекватен вицепрезидент – Камала Харис, както и огромен екип от експерти. Според тях вътрешната и външната политика няма да са изложени на риск. И все пак доста поддръжници на демократите са притеснени, че
президентът не реагира адекватно на ситуацията
и се държи така, сякаш на дебата с Тръмп миналата седмица не се е случило абсолютно нищо кой знае какво.
На среща с донори на своята партия близо до Вашингтон в сряда, Байдън призна, че не е било много умно в навечерието на дебата с Тръмп да пътува няколко пъти по света.
“Не послушах моите съветници и почти заспах по време на дебатите“, каза той и подчерта, че това не е извинение, а обяснение.
Миналия месец Байдън посети Франция и Италия, а после се изолира за седмица със свои съветници, за да се подготви за дебата.
В доста американски медии се появиха позиции и анализи за
възможността вицепрезидентката Камала Харис да замени Байдън.
В същото време обаче тя го подкрепи и настоя, че той е единственият кандидат.
Три четвърти от участниците в анкетата на телевизия Си Ен Ен, смятат, че Демократическата партия би имала по-добри шансове на изборите през ноември с друг кандидат.
В момента Тръмп води на Байдън с 49 срещу 43 процента. Камала Харис би загубила с по-малко – сондажът ѝ отрежда 45% срещу 47% за републиканеца, ако не настъпят промени в последния момент.
Освен Харис, като възможни алтернативи на Байдън в публчното пространство се появиха и имената на губернатора на Мичиган Гретчен Уитмър и губернатора на Калифорния Гавин Нюсъм.
Според анализатори обаче те нямат големиш шаносве, защото пренебрегването на Камала Харис, която е
първият чернокож вицепрезидент и първата жена на тази позиция,
ще има още по-неприятни последствия. Тя е дъщеря на имигрантка от Индия и баща, роден в Ямайка, затова се смята за американка в уникално положение да представлява смятаните за маргинали в обществото.
Освен това тя е първата жена областен прокурор на Сан Франциско, първата жена главен прокурор на Калифорния, първи индо-американец в американския Сенат, както и първият индо-американец кандидат за президентска номинация на голяма партия.
Подминаването ѝ при номинацията би довело до недовдолство сред чернокожите и жените гласоподаватели, които са ключови за всяка победа.
Изборите в Съединените щати са важни за Европа, затова надеждата е, че в момента топ съветници и експерти по изборите ще насочат демократите как да излязат от кризата.