Най-после Брюксел схвана играта на Орбан

Брюксел

Доста години му трябваше на Европейския съюз да схване играта на унгарския премиер. Орбан се бие в гърдите като патриот у дома, в Брюксел подписва и гласува каквото му е угодно, като обикновено извива ръце и иска нещо в замяна, и не на последно място твърди, че е хем със Запада, хем с Русия и Китай. Тъй като е врял и кипял в политиката, този театър от доста хора в Европа се възприема като борба за справедливост срещу „чиновниците в Брюксел“.

Докато се правеше на приятел на Русия и Украйна, Орбан не допускаше, че някой може да се сети и да се включи в неговия собствен театър, при това – с доста по-главна роля от второ храстче или трето борче в дъното на сцената.

Миналият месец

Киев затегна санкциите срещу руския енергиен гигант „Лукойл“,

като директно забрани на компанията да използва Украйна като транзитна страна за суровия си петрол. Мнозина сигурно са забравили, но руското “черно злато” е 70% от унгарския внос на тази суровина, а доставките на “Лукойл” през южния участък на тръбопровода “Дружба” представляват около 50 процента. Рафинериите на компанията MOL в Словакия и Унгария изцяло зависят от тези доставки.

По тази причина, на 23 юли (вторник) двете страни поискаха от Европейската комисия да посредничи в преговорите с Украйна. Външният министър Петер Сиярто обяви след среща на външните министри на ЕС в Брюксел, че ако до три дни Комисията не реагира,

Будапеща и Братислава са готови да заведат дело срещу Киев,

за да разрешат проблема.

Освен това, Сиярто заплаши, че докато Киев не възстанови транзита, Унгария ще блокира възстановяването на средства от Европейския съюз за държавите членки, предоставили боеприпаси на Украйна. Външният министър имаше предвид, че може да продължи ветото върху Европейският механизъм за подпомагане на мира, чрез който се възстановяват парите, похарчени от страните членки за “чужди” боеприпаси. Повече от година Будапеща блокира изплащането на следващия транш от парите от фонда.

“Докато този въпрос не бъде решен от Украйна,

всички трябва да забравят за изплащането на 6.5 милиарда евро

от компенсацията на Европейския механизъм за мир за трансфери на оръжия”, заяви Сиярто.

В края на миналата година Унгария предупреди, че ще наложи вето на присъединяването на България към Шенген, ако тя не отмени таксата върху транзита на руски газ. По-рано българското правителство бе обявило, че ще въведе транзитна такса, за да намали печалбите на “Газпром”.

Става дума за природния газ, който чрез “Турски поток” минава транзитно през България и влиза в Сърбия, Унгария, Австрия, Гърция и Северна Македония. При това безплатно, защото ние сме се отказали от транзитните такси още преди първата копка.

Интересното сега е какво ще отговори Комисията на Унгария и Словакия. Дали няма и тя, както обича да прави Орбан, да започне да поставя условия, за да получи каквото иска. Това със сигурност ще й струва и време, и усилия, но пък може би е дошло времето да се покаже на „големите играчи“, че са се наиграли.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Какво е решението за изтичащия срок на годност на панелките?

Подкаст