Комисията по отбрана одобри придобиването на зенитно-ракетни комплекси
Парламентарната комисия по отбрана прие с 10 гласа “за”, нито един против и трима “въздържали се” Проект на решение за приемане на Проект за инвестиционен разход “Придобиване на зенитно-ракетни комплекси”. Предложението е внесено от Министерския съвет на 1 август.
Настоящият проект обхваща значителни по обем и сложност дейности, които изискват детайлно планиране и координация, обхващайки продължителен период от време. Първият етап след сключване на договора ще бъде осъществен в рамките до 39 месеца (с придобиването на първоначални отбранителни способности). Реализирането на последващите етапи ще са с времеви параметри в съответствие с разполагаемия финансов ресурс.
Стойността на първия етап от проекта е 356 184 633 лева.
Гвоздейков назначи нов шеф на Национална компания “Железопътна инфраструктура”
Стоян Стоянов е новият генерален директор на Национална компания “Железопътна инфраструктура”, съобщиха от пресцентъра на Министерството на транспорта и съобщенията. Той е назначен от днес със заповед на служебния министър на транспорта и съобщенията до провеждането на конкурс. По закон генералният директор е и член на Управителния съвет на НКЖИ.
Стоянов е представен от ведомството като експерт с над 30-годишен професионален опит в сферата на жп транспорта. През годините е заемал различни позиции в системата на железниците. В периода 2007 – 2021 г. е директор на поделение “Електроразпределение” към НКЖИ и управител на “Трен” ООД, което е дъщерно дружество на НКЖИ.
Държавата отпусна над 300 000 лв. за щетите от бедствията през лятото
Държавата е изплатила помощи в размер на 306 276 лв. на пострадалите от природни бедствия през лятото, съобщават от правителствения пресцентър.
Агенцията за социално подпомагане е отпуснала помощ на 304 семейства за общо 198 972 лв. в седем области в страната, пострадали от поройни дъждове и градушки през месец юни тази година. Премиерът Димитър Главчев лично посети пострадалите от град Шипка, на които са изплатени 57 900 лева.
На 25 семейства от областите Хасково, Пловдив и Ямбол са изплатени общо 39 450 лв. за покриване на последствията от пожарите през месеците юли и август. С щетите от огнената стихия на терен тогава се запозна министър-председателят Главчев в селата Отец Паисиево и Воден. Към днешна дата на пострадалите от с. Отец Паисиево са отпуснати 15 780 лв., а на хората от село Воден са изплатени 20 514 лева.
Частното пенсионно осигуряване у нас покрива международните политики и добри практики
Присъединяването на страната ни към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и прилагането на най-добрите международни политики и добри практики е един от ключовите приоритети за българската държава. То ще ще стимулира ускоряването на реформите в страната и сближаването ни с икономически най-развитите държави. Членството ни ще допринесе за устойчиво икономическо развитие и финансова стабилност, отбелязват от Министерството на финансите.
Прегледът на съответствието на България с правните инструменти на ОИСР в областта на частното пенсионно осигуряване започна през 2023 г. в рамките на процеса на присъединяване. Министерството на финансите и Комисията за финансов надзор, като съпредседатели на междуведомствената работна група по прегледа и в партньорство с Министерството на труда и социалната политика, изготвиха самооценки в Работната група по частно пенсионно осигуряване към Комитета по застраховане и частно пенсионно осигуряване.
Google е използвал незаконни сделки, за да монополизира търсенето, реши Темида
Google (“Гугъл”) е монополизирал незаконно пазара за търсене на данни и инфорация чрез ексклузивни сделки, реши на 5 август американски съд. Така администрацията на Джо Байдън спечели първото си значимо дело срещу технологичен гигант за последните повече от две десетилетия. Поделението на компанията майка Alphabet е платило 26 млрд. щ. долара през 2021-а, за да направи тъсачката си опция по подразбиране за смартфони и мрежови браузъри и така е блокирало ефикасно пазарния успех на всеки друг конкурент, постанови съдия Амит Мехта във Вашингтон в решението си, обосновано на 286 страници.
Монополизирайки разпространението на телефони и браузъри, “Гугъл” е получил възможност да повишава системно цените на онлайн рекламите без всякакви последствия и значими конкурентни ограничения, посочва Мехта. Технологичният гигант има 89.2% дял от пазара за общи услуги за търсене и 94.9% за мобилните устройства.
Делото, заведено от американския антитръстов регулатор, обвинява “Гугъл” за незаконен монопол върху онлайн-търсенето и свързаните с него реклами. Правителството твърди, че компанията е платила на “Епъл”, “Самсунг електроникс” и на други фирми от сектора милиарди долари през последните десетилетия за преференциална позиция на смартфоните и мрежовите браузъри.
След заличените 6.4 трлн. долара на борсите по света, “нормалността” се завръща
Доза спокойствие се установи на световните фондови борси след драматичните разпродажби на 5 август, заличили 6.4 трлн. щ. долара от глобалните индекси. Числата, проблясващи на екраните на търговците в началото на седмицата шокираха дори пазарните ветерани: 12% срив на NIKKEI в Токио (най-дълбок от 1987-а насам), 9% на KOSPI в Сеул, 6% на NASDAQ в Ню Йорк секунди след борсовия звънец за откриване на сесията. Криптовалутите потънаха, “страховият” индекс VIX за очакваните борсови колебания скочи до най-високата си стойност от 2020-а насам, а инвеститорите се втурнаха да влагат пари в щатските държавни облигации – най-сигурният актив сред изброените по-горе.
Дали бесните колебания на 5 август са завършекът на глобалните разпродажби, започнали през миналата седмица от щатските борсови индекси или са начало на продължително низходящо движение, все още не е ясно. Защото ден по-късно, на Преображение Господне, най-тежко засегнатите пазари започнаха да се възстановяват и ключовите японски индекси поскъпнаха, като NIKKEI приключи борсовата си търговия на 6 август с ръст от 10.23%, а TOPIX с 9.30 процента.
Лондон ще изпусне 8 млрд. паунда приходи, ако остане извън пазара на емисии на ЕС
Правителството на Обединеното кралство рискува да изпусне приходи от 8 млрд. паунда през следващите пет години, ако остане извън въглеродния пазар на Европейския съюз, констатира проучване, осъществено с подкрепата на някои от ключовите европейски производители на електроенергия.
Свързването на двете търговски системи за търговия на въглеродни емисии ще повиши цената на британските квоти за отделяния въглероден двуокис и ще увеличи правителствените приходи, пише в проучване на водещия икономически консултант Frontier Economics, поръчано от фирми от енергийния бранш, между които National Grid, Centrica и Drax Group.
Лошата новина е, че то би увеличило също и енергийните разходи на британските потребители, но пък ще качи постъпленията на генериращите дружества. Въпросът е от съществено значение и за търговците: британските сертификати, които в момента се търгуват с 36% отстъпка от котировките в ЕС и те вероятно ще скочат при първите признаци на Лондон, че се подготвя да свърже двете системи.