Масивна сграда с добре запазен фундамент и култов комплекс към нея откриха археолозите при разкопките под съборения Бетонен мост в тракийския град.
Неотдавна се наложи Бетонният мост, свързващ цели 43 години централната с южната част на град Пловдив, намиращ се на булевард “Христо Ботев”, да бъде съборен. Причината – да бъде изграден нов, по-висок и по-модерен такъв.
Ала докато разчиствали терена, няколко от работниците се натъкнали на доста интересни археологически находки. Монета от 273-274 г. на император Аврелиан и масивна сграда с добре запазени основни, според думите на Петър Зидаров, ръководител на археологическото проучване.
Сградата е била използвана поне няколко десетилетия, както свидетелства начинът на укрепване на зидовете: на някои места има суха зидария, на други – хоросан. Както се вижда, постройката била много голяма и представителна, особено като се има предвид, че тя се намира извън територията на античния град. Според Зидаров, това е крайградска вила на някой заможен римски гражданин.
Наред с това са открити голяма пещ за строителна керамика (за тухли и керемиди), кладенец и гробове с кремация и стъклени лакримарии (съдове, в които се събирали сълзите на опечалените). Цялостният терен е с площ 50 на 15 метра.
По мнение на Зидаров, това е предхристиянска култова сграда: част от телата са били изгорени на клада извън зоната на обекта, а после – преместени, както свидетелстват разместените им дълги кости на краката. По-голяма яснота за възрастта на починалите ще даде антропологът Виктория Русева от БАН. Тогава ще стане ясно дали може да се определи и полът на покойните.
В момента на обекта работят минимум четирима археолога, заедно с Петър Зидаров, и няколко доброволеца. НКЖИ (Национална компания „Железопътна инфраструктура“) вече е осигурила земекопна техника и осветление. Археологическото проучване би трябвало да приключи до края на август.