Археолози от Националния исторически институт с музей към БАН откриха пет златни монети от времето на император Юстиниан Велики при разкопки в троянското село Дебнево в местността Калето, съобщава БТА.
Монетите били разпилени по пода на опожарено жилище от периода на Първото българско царство, обясни ръководителят на археологическите разкопки доц. Стилиян Иванов.
Той разясни, че макар и в овъглено състояние, облицовката на жилището е в сравнително добре запазено състояние.
Освен това по наличния инвентар може да се прецени и с какво са се занимавали собствениците на жилището, а именно от двата железни сърпа, железни инструменти и различни по размер керамични съдове може да се съди,че това е било земеделие.
От думите на Иванов става ясно, че местността Калето, с площ 18 декара, е известна на археолозите още от 1974 година. За съжаление не през всичките 50 изминали години археолозите са работили по нея, но са по-активни през последните шест, след като започват редовно да получават финансиране от Министерството на културата. На Калето са открити следи от голямо тракийско селище от IV век и III век преди Христа, а след това са регистрирани и три фази на населяване от късната Античност (IV век – VI век).
През шести век местността е обитавана активно, като тогава крепостта е плътно застроена. В периода на Първото българско царство във вътрешността й възниква значимо селище. От периода на Второто българско царство ареолозите са открили християнски некропол с 145 гроба от времето на царете Иван Александър (1331-1371 г.) и Иван Шишман (1371-1395 година). Те могат да се похвалят и с находки от Османския период.