За новата национална детска болница ще си сътрудничим с Израел

Израел, На терена в кв. Горна баня министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева (в центъра) и служебният премиер Димитър Главчев (вляво) провериха напредъка на дейностите по събарянето на старите сгради и разчистването на терена за строеж на Национална детска болница

На днешното си заседание (на 30 август) служебният кабинет прие решение за одобряване на проект на план за сътрудничество между българското здравно министерство и това на Израел в областта на майчиното и детското здравеопазване.

Това става в контекста на предстоящото изграждане на новата национална детска болница у нас, като от кабинета посочват, че отчитат голямото обществено значение и стратегическата важност на проекта.

В проекта на План за сътрудничество са предложени следните приоритетни области: иновативни услуги в областта на репродуктивното здраве; обучение на лекари, медицински сестри и друг медицински персонал в областта на женското здраве и репродуктивна медицина; обмен на информация относно съвременните технологии и методи за диагностика, лечение и превенция на заболявалия; развитие на научната и академичната дейност с цел допринасяне на повишаване на качеството на оказваните извънболнични и болнични здравни услуги; провеждане на краткосрочни и фокусирани специализации и/или обучение за млади български лекари в Държавата Израел; обмен на експерти в областта на майчиното и детското здравеопазване във връзка със създаването на национална детска болница в България; насърчаване на научния обмен между научни организации, лечебни заведения и институции за висше медицинско образование; други области от интерес по взаимно съгласие между двете страни.

Проектът на план за сътрудничество предвижда и осъществяването на директни контакти между реципрочни структури в двете страни. Включените в проекта на план за сътрудничество приоритетни области ще подпомогнат задълбочаването на двустранните отношения в областта на
здравеопазването и ще предоставят отлична възможност за споделяне на опит, добри практики и експертиза, което да гарантира високо качество на предлаганите здравни услуги.

Двете държави ще имат възможността да обменят здравна информация и добри практики, които да бъдат от полза при управлението на здравните им системи, което ще продължи утвърдената линия на успешно двустранно сътрудничество.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст