От “Фронтекс” докладвали, че на българо-турската граница се извършват нарушения на човешки права

фронтекс

Служители на “Фронтекс” – агенцията на Европейския съюз, която действа в координация с граничната и бреговата охрана на държавите членки и чиито представители са работили на българо-турската граница, са докладвали за най-малко 16 случая, при които българските им колеги са нарушили правата на нелегални мигранти.

Това сочи разследване на журналиста Мария Черешева, която от десет години работи по темата за насилието на гранична полиция над нелегалните мигранти, и която представи резултатите си от последното проучване в ефира на Българското национално радио.

По-конкретно в докладите си служителите на “Фронтекс” посочвали, използвайки на няколко пъти определението “системно”, че българските граничари са събличали мигранти, нанасяли са им побои, насилствено са ги връщали, заплашвали са ги с електрически палки или огнестрелно оръжие. Имало е случай на жена, която умолявала да не бъде връщана обратно – но българските граничари били непреклонни, нещо, което възмутило служителите на “Фронтекс”, защото те самите трудно си представяли как тя би оцеляла насред нищото, без нищо.

Черешева подчерта, че според международното право, а и според българското, хармонизирано с европейското, на бежанците трябва да се даде шанс да поискат убежище. Тя призна, че това, което са правили българските граничари, а и служители на Българската армия, които са ги подпомагали в охраняването на границата, и е било докладвано от партньорите им от “Фронтекс”, не е някаква българска проява на жестокост, а е указание, спуснато отгоре, което в другите страни се изпълнява по по-брутален начин. В Италия например граничари обръщат лодки, стана ясно от думите на Черешева, а това, както може да допуснем, обрича десетки бежанци на смърт от удавяне или от замръзване във водата.

Черешева обърна внимание, че в някои от докладите на служителите на “Фронтекс” било отбелязано, че българските граничари наричали нелегално преминаващите границата “талибани”. Тя обаче бе категорична, че в действителност в повечето случаи истината е съвсем различна – нелегалните мигранти бягат в Европа тъкмо защото са жертва на режима на талибаните в Афганистан. Ето защо тя отново настоя на тях да им се даде шанс да потърсят убежище у нас. Както е известно, това е дълга процедура, която понякога – когато се докаже, че търсещият убежище не е застрашен в родината си – приключва с депортацията му обратно у дома.

В заключение Черешева отчете, че българските власти са поставени в особена ситуация. Целта им е да ограничават потока от хора, които влизат през България. За това настояват и европейските ни партньори. Когато обаче в отделни ситуации се действа по-грубо, от “Фронтекс” изразяват възмущение от българските си колеги – докладват ги, че нарушават човешки права.

По този повод Черешева коментира, че се получава сблъсък на интереси. Тя добави, че от Гранична полиция са я информирали, че по всичките16 сигнала, докладвани от “Фронтекс”, а и от нея като разследващ журналист, са правени проверки, но наказани няма.

В крайна сметка положителната новина е, че докладваните най-малко 16 случая, включително на простреляно 16-годишно момче, са от минал период, докато през 2024 г. няма нито един подобен сигнал за нарушени права.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст