Дефицитът в държавния бюджет никога не е бил толкова голям
Дефицитът в държавния бюджет е нараснал с 600 млн. лв. в рамките само на месец и към края на август вече е 1.6 млрд. лева. Финансовата „дупка“ все е още е в рамките на заложения за 2024-та дефицит от 3% (около 6 млрд. лева). Значи всичко ни е наред. Или поне така ни го представят?
Прави впечатление, че дефицитът започна да нараства сериозно около средата на тази година, докато в предишни периоди най-големите харчове са се струпвали в последните 2 – 3 годишни месеца. За сравнение данните по Консолидираната фискална програма към август 2023 г.показваха балансиран бюджет, към същия месец на 2022-ра дори беше отчетен излишък от над 1.6 мрлд. лв., а през 2021-ва – от плюс 900 млн. лева.
У нас е така: ИТ-клошар плаши властта, шофьор контролира ГКПП “Дунав мост 2”
През февруари Софийската районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 35-годишният скитник с прозвището Червения пират по обвинение за заплаха с убийство срещу магистрати. IT-клошарят, който е с психически отклонения, е обвинен, че изпратил до различни институции множество електронни съобщения, съдържащи закани с убийство спрямо магистрати и обидни квалификации, “посветени” на политици и други публични личности.
През 2016 г. Окръжната прокуратура в Пловдив повдигна обвинение на бездомник за подпалването на Тютюневите складове, които са паметник на културата. След този случай бяха задържани и други клошари за палежи на няколко други сгради паметници на културата в центъра на София. А наскоро разследване на BIRD показа, че собственик на т.нар. “златен паркинг” край Видин е обикновен шофьор на заплата във фирмата “Минстрой Холдинг” в Северна Македония.
Над 1.2 млрд. лева е дивидентът от “Банка ДСК”, “Уникредит Булбанк” и “БАКБ” за 2023 г.
„Банка ДСК“, „УниКредит Булбанк“ и „Българо-американска кредитна банка“ (БАКБ) отново разпределиха дивидент за акционерите си и от нетната печалба за 2023 година. Това те направиха и от положителния финансов резултат за 2022 година. При това сумите са по-големи – и общо, и на една акция.
В резултат на решенията на общите събрания, трите банки ще изплатят на акционерите си общо 1.20 млрд. лева за миналата година.
Ръст на инвестициите с 800 млн. евро е новата индустриална стратегия на Драги за ЕС
Марио Драги е поискал “нова индустриална стратегия за Европа”, и призовава Европейския съюз (ЕС) да увеличи инвестициите с 800 млрд. евро на година, за да финансира радикална и бърза реформа, която да спре изоставането на общността от Съединените щати и Китай. Освен че подкрепя цялостното реформиране на начина, по който Брюксел привлича средства за инвестиции, бившият премиер на Италия и бивш шеф на Европейската централна банка призовава и за сериозно преориентиране на икономическата политика.
Ключовите препоръки на Драги, направени в публикувания на 9 септември обстоен анализ, включват облекчаване на правилата за конкуренция, което би позволило пазарна консолидация в сектори като телекомуникациите; интеграция на капиталовите пазари чрез централизиран надзор; по-често използване на общи обществени поръчки в сектора на отбраната и нов търговски дневен ред, който да задълбочи икономическата независимост на Евросъюза.
Commerzbank оспорва идеята на Тръмп да наложи господството на долара в глобалната търговия
Commerzbank (“Комерцбанк”) предупреждава, че планът на Доналд Тръмп да наложи принудително доминиращата позиция на щатския долар в глобалната търговия крие висок риск от икономически аномалии, които могат да отслабят зелените пари. В информация за клиентите, публикувана на 9 септември, Улрих Лойхтман – шеф на отдела за проучвания на валутната търговия на германския кредитор, анализира поредицата от събития, която може да произтече на финансовите пазари в Съединените щати, ако Тръмп изпълни заканата си да въведе 100% мита на държавите, игнориращи долара. Той обяви това намерение по време на предизборна проява в щата Уисконсин на 7 септември.
Arctic LNG 2 с първа пратка за Азия, въпреки санкциите на САЩ срещу завода
Arctic LNG 2 – санкционираният обект за износ на руски втечнен газ (LNG), е насочил доставка към Азия за първи път в процеса на усилията на Москва да открие клиенти, които искат горивото й и са готови да заобиколят рестрикциите на Съединените щати. Корабът Everest Energy е натоварил суровината от завода (Arctic LNG 2) в Североизточна Русия през уикенда и в момента пътува към Азия по маршрута през Северно море, показвали данни, следящи курса му.
Плавателният съд е построен през 2003-а и също е наказан от Вашингтон през август заради връзката му с подозрителния сив флот, създаден да транспортира продукция от наказани юрисдикции. Сертификатът му за плаване е отнет окончателно през миналата седмица от Република Палау.