Днес, 10 септември, се отбелязват 80 години от смъртта на родения в Прилеп журналист Данаил Крапчев. Той е убит, макар че официално властта през 1994 г. твърди, че се е обесил в затвора с чорап, бидейки заклеймен като фашист от комунистическия режим.
Крапчев е известен с това, че 25 години издава ежедневника “Зора”, наричан българския “Таймс”. Той е бил радетел и на идеята Македония да се присъедини към България, която да стане като Швейцария на Балканите. Тези факти бяха припомнени от поета Румен Леонидов в ефира на Българското национално радио.
Леонидов обърна внимание, че вестник “Зора” е бил 16 страници, със 130 000 тираж, като Данаил Крапчев е плащал големи хонорари на авторите си, тъй като е изданието е било с годишна печалба в размер на 1.5 млн. лева. Леонидов разказа, че на Йордан Йовков дори платил предварително – преди да му представи, какъвто и да било текст, защото видял, че мизерства.
Като автор в “Зора” Крапчев бил привлякъл Димитър Талев, който публикува първите си варианти на “Железния светилник” във вестника.
Сред другите известни имена, работили за Данаил Крапчев и неговата “Зора”, били Димчо Дебелянов, който бил коректор, Димитър Подвързачов, Райко Алексиев, Николай Райнов, Николай Бадев, Добри Немиров, Георги Райчев, Дора Габе.
Данаил Крапчев е смятан за фашист, защото бил писал положителни неща за Германия, но Леонидов посочи, че по-скоро той бил попаднал в клопката на избора между възраждащата се Германия или диктатурата на Сталин. В крайна сметка редовете, които е запомнил Леонидов от Крапчев, са: “България трябва да събере душата си” и “Българите сме с къса памет”.