„Джентълмените“ не се вързаха на Борисов

австрийския канцлер, Борисов

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова във вторник (10 септември) още отсега основните партии да направят джентълменско споразумение, в което да посочат с кои формации биха управлявали и с кои не след изборите. Никой обаче не прояви интерес към призива му, а вместо това се появиха подигравки за „джентълменското споразумение“. Това вбеси Борисов и в четвъртък той набеди опонентите си, че клонят към „джендърство“.

Чух вчера, че са се упражнявали върху джентълменското споразумение. Ами, тогава да направим дамско споразумение или джендърско да направим. Каквото искат”, оплака се бившият премиер в отговор на думите на съпредседателя на “Продължаваме промяната – Демократична България” Кирил Петков, който  го посъветва преди да дава такива идеи да се замисли каква е дефиницията на думата “джентълмен”.

Предположението, че бившите му партньори от сглобката не го възприемат като джентълмен го ядоса. Фактът, че след като предложи съвместно управление на почти всички, никой не откликна – още повече. 

Според него,

„естествени партньори“ за ГЕРБ са тези, които бяха в сглобката – ПП-ДБ и ДПС,

плюс „Има такъв народ“ и БСП.

Борисов посочи, че че казусът около разделението в ДПС не го интересува, защото това са вътрешнопартийни проблеми. Той отряза само партия „Възраждане“, защото  „пъпната ни връв е с Европейската народна партия“, а там предложения като Законът за чуждестранните агенти са категорично недопустими.

„Ако ГЕРБ стане първи – имаме ли гаранция, че вторите ще ни подкрепят? И обратното. Ако мислим за държавата, отсега трябва да има едно джентълменско споразумение. С кой може и с кой не може – не е ли честно да кажем на хората? И ако нямаме силата, морала и отговорността, отсега да им кажем, че пак няма да има правителство, защото всеки ще си държи на ината“, заяви Борисов.

Протягайки ръка към партиите,

той не пропусна отново за захапе бившите си партньори.

И по-специално – Атанас Атанасов от ПП-ДБ, който щял да прави мнозинство след изборите. Според Борисов, каквато и математика да използваме, пак не е ясно какво и как ще се случи. Вместо това, той смята, че могат да се опитат да направят „тайни задкулисия“, но този път номерът им няма да мине.

Както можеше да се очаква, на предложението не реагира положително нито една от споменатите поименно формации. ДПС и БСП си имат вътрешни проблеми за решаване, а ПП-ДБ – след горчивия си опит с „некоалицията“ – не искат и да чуят за втори подобен опит. Освен това, най-вероятно се опасяват, че подобни разговори съвсем ще ядосат избирателите им и ще загубят още стотина хиляди гласа.

В отговор на предложението,

от БСП коментираха, че  времето на предизборните коалиции е свършило.

„На провокации, на предизборни въдици няма как да се хващаме. БСП повече няма да върви след събитията. Ако влизаме с пазарлъци кой с кого да управлява – това означава следващи избори”, коментира временният лидер на партията Атанас Зафиров.

От ИТН отговориха, че е твърде рано за такива разговори.

“Аз разбирам, че господин Борисов се опитва да е сигурен, че ще управлява, но трябва да минат изборите. Най-важно е да видим каква ще е програмата и кой ще я изпълнява”, посочи Тошко Йорданов от партията.

Борисов за едно е прав –

такива разговори трябва да има и то преди изборите,

за да знае избирателят точно за кого и за какво отива да гласува. Предложението всеки да каже с кого може да работи и по какви теми по принцип не е лошо. Това обаче не може да се случи в тежката политическа обстановка в момента. Ако се случи, най-вероятно ще е продължение на говорилнята в парламента, където доминират обидите. Ако вече се е случило, т.е. и в момента се водят задкулисни и неофициални разговори, със сигурност те по никакъв начин не биха били ориентир за избирателите или стимул за по-висока избирателна активност.

Разговорите за бъдещите съюзи по-скоро ще започнат веднага след изборите. Остава ни само надеждата да са по-успешни от досегашните опити на „джентълмените“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст