Нагласата, че учителските заплати са високи, беше успешно наложена, но не е така, обяви директор на училище

Диян Стаматов

“В нашето общество много успешно беше наложена нагласата, че учителските заплати са много високи. Истината обаче e, че един млад учител в момента получава 1850 лева бруто, а след удръжките заплатата, която получава, е около 1500 лева.” Това обясни в ефира на БНР Диян Стаматов, който е председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета и директор на столичното 119-то училище.

Той изрази надежда, че следващата календарна година ще започне с едно съчетание между добро увеличение на заплатите на учителите и възможност за въвеждане на системата за измерване на качеството.

По отношение на недостига на учители по природни науки, Стаматов коментира, че това е нормално, тъй като е началото на учебната година и е времето, когато се назначават нови кадри. Онова, което според него не е нормално, е тенденцията да няма учители по ключови предмети. Ето защо той призова образователното министерство да направи необходимото за разрешаването на проблема.

Във връзка с промените в Закона за училищното и предучилщното образование, отнасящи се до забраната на ЛГБТИ пропагандата в учебните заведения, Стаматов коментира, че това е нагледен пример как образованието е вкарано в политическата надпревара и как политиците в предизборна обстановка се занимават с маловажни неща. Той обаче добави, че в момента тази промяна създава известни притеснения и проблеми.

Във връзка с повдигнатата тема за забраняването на телефоните в училище, той изрази мнение, че действията на учителите и на родителите трябва да бъде насочени в една посока, нещо, което в момента не се наблюдава. Освен това на много места в училищата телефоните се използвани в рамките на часа като образователен ресурс. В същото времепризна, че в повечето случаи телефоните пречат на концентрацията.

По отношение на вечната тема – необходимостта от частни уроци – Стаматов предложи като решение да се премахне изключителната важност на изпита в седми клас, като той бъде даден няколко пъти. Като друга опция той начерта премахването на изключително високата летва, която трябва да се преодолее от кандидатстващите с български и математика. Това според него водело донеглижиране на всички останали предмети.

Според Стаматов изпитите през последните години показвали, че частните уроци нямат своето значимо отражение върху крайния резултат от изпитите, но са по-скоро за известно успокоение за родителите. 

Очаква се утре (16 септември) 58 000 първокласници да прекрачат училищния праг. Врати ще отворят общо 2331 училища.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст