На днешното си заседание парламентарната комисия по земеделие, храните и горите прие и на второ гласуване промените по Закона за подпомагане на земеделските производители.
Той бе внесен от депутата от “БСП за България” Иван Иванов, който е и председател на парламентарната земеделска комисия, и от група народни представители от ГЕРБ-СДС и Движението за права и свободи. В пленарна зала законопроектът бе приет на първо четене без нито един глас “Против” и само двама – “Въздържал се”, но от “Възраждане” – в лицето на Ивайло Чорбов – не пропуснаха да го разкритикуват.
Чорбов посочи, че той се приема единствено, за да сме в унисон със заповедите от Европейската комисия и по никакъв начин няма да облагодетелства реалния земеделски производител, а само ще улесни работата на администрацията. Според Чорбов реалните проблеми са липсата на сигурност по селата, а по-конкретно непрекъснатите кражби на селскостопанска продукция; честата смяна на административните разпоредби и изисквания и липсата на равнопоставеност при проверки от фонд „Земеделие“ и други административни органи.
В действителност в мотивите си вносителите на законопроекта са посочили, че една от неговите цели е да не се допуска формирането на разнопосочна съдебна практика при обжалването на актовете на ДФ „Земеделие“.
Една част от предложените промени са продиктувани и от обстоятелството, че по отношение на кандидатите по директни плащания, които кандидатстват за първи път, не могат да бъдат извършени заложените проверки, които се правят при земеделските производители с по-дълъг стаж, тъй като те все още нямат данъчна и осигурителна история.
С въведените промени ще се осигури правна възможност за приемственост между схемата за млади земеделски стопани и интервенцията за допълнително подпомагане на доходите за млади земеделски стопани, като се гарантира петгодишното право на бенефициентите да получават допълнителна подкрепа.
Предлага се създаването на правно основание за издаването на наредба от страна на министъра на земеделието и храните, в която да се уреди възможност за прилагане застрахователни схеми, съответстващи на европейските регламенти.
Новите промени създават и ред, по който да се събират обратно средствата от онези земеделски производители, при които е била установена някаква нередност. Според европейския регламент държавите членки трябва да разполагат със система, с която да гарантират, че процедурите за събиране на неправомерно платените суми, включително за изчисляване на лихвите по тях, започват своевременно и коректно биват проследявани. Така според вносителите ще има унифицирана практика по отношение на методиките и правилата, издадени и от страна на министъра на земеделието и храните, и тези на изпълнителния директор на Държавен фонд
„Земеделие“.
Промените предвиждат и в какви случаи Държавен фонд „Земеделие“ ще има право да не предприема действия по възстановяване на недължимо платена финансова помощ.
Не на последно място, вносителите ще поправят още един пропуск, свързан с това, че понастоящем не е налице правно основание за налагане на финансови корекции при установено неспазване на правилата за възлагане на обществени поръчки, в случаите когато ДФЗ е бенефициент на подпомагане.
След като законопроектът за промени в Закона за подпомагането на земеделските производители бе приет на второ гласуване в ресорната комисия, дойде ред да се гледат на първо четене два законопроекта за промени в Закона за горите, внесени от “Възраждане”. Оказа се обаче, че депутатите от ГЕРБ си тръгнаха и така в залата не бе събран кворум, за да може заседанието да продължи.
Депутатът от “Възраждане” Даниел Петров се възползва от присъствието на заместник-министъра на земеделието и на шефа на Агенцията по горите, за да има обясни, че първият законопроект е свързан с промяната на предназначението на изгорелите гори.
Той добави, че от “Възраждане” са започнали да пишат този законопроект в отговор на притесненията на обществото, че на много места в страната на мястото на изгорелите гори ще се появяват фотоволтаици.
Ето защо от “Възраждане” предлагат промяна в член 73 от Закона за горите, в който има един текст, който казва, че промяната на предназначението на изгорелите гори може да стане с решението на общинските съвети, съобразно нуждите на общината. Петров предупреди, че инвеститорите, които изграждат фотоволтаици с така нареченото инвестиционно намерение, записват в него, че част от произведената електроенергия ще е за нуждите на общината.
Според “Възраждане” това е “вратичка” в закона, която те ще затворят, като изрично включат текст, в който са изброени точно случаите и нуждите на общинските съвети, при които е допустима промяна на предназначението на изгорелите гори.
Председателят на парламентарната комисия по земеделието, храните и горите Иван Иванов се обърна към Даниел Петров с думите, че ако желае, идващата сряда ще предложи двата законопроекта за разглеждане. Депутатът от “Възраждане” обясни, че това е безсмислено, тъй като следващата седмица е последната, в която парламентът може да работи, след което той излиза в почивка заради предизборната кампания.