Милиардите ни по НПВУ изглеждат все по-загубени

НПВУ

Страните от Европейския съюз получиха уникална възможност да получат безвъзмездно или чрез заеми милиарди евро, за да вдигнат икономиките си след пандемията. Фондът за възстановяване на ЕС на стойност 672.5  млрд. евро бе обявен през февруари 2021 г. и ще действа до август 2026 г., а България – по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) – можеше да получи над 10 млрд. лв. безвъзмездно финансиране. Изпълнението обаче се бави и Европейската комисия даде няколко сигнала за това. Резултатът е плачевен – вместо да работи за четвъртото плащане, България все още чака второто. И никой все още няма дори смътна представа дали ще го получим и кога…

Трябва да признаем, че усвояването на средствата се оказа проблем за доста страни от ЕС, не само за България. До края на миналата година Европейската комисия, която отговаря за управлението на средствата, е превела само 213 милиарда евро на държавите членки.

За разлика от предишните случаи, в които Комисията отпускаше пари почти на доверие, сега иска конкретни резултати. За да получат помощта, държавите членки

трябваше да представят план с конкретни проекти за инвестиции и реформи,

като парите се изплащат само при едно положение – ако бъдат постигнати договорените етапи и цели. Едновременно с това Брюксел наложи строг контрол върху изразходването на парите. Финансовите полиции в Италия, Австрия, Румъния и Словакия арестуваха 22-ма души и иззеха около 600 млн. евро от престъпни организации, опитващи се да измамят ЕС.

Така че, който прави реформи, получава пари. Ние явно или не искаме, или не можем, защото

българските пари са заседнали в Брюксел и няма никакво движение.

Причината е, че след като сегашният парламент отгърмя в дефилето на историята, четири ключови реформи останаха да отлежават и това блокира второто плащане по Плана за възстановяване. Сега на карта са заложени 480 млн. евро по програма “REPowerEU”. Причината е, че бавим значително преговорите с ЕК по НПВУ, а трябва да направим сериозни промени в редица проекти.

Служебният министър на финансите Людмила Петкова обяви в Народното събрание на 17 септември, че България е

единствената държава от  ЕС, която е без официално представена глава “RePowerEU”, 

за да получи лелеяния безвъзмезден ресурс. Тя призна, че поради наличие на обстоятелства,  които пречат на изпълнението на заложените предварително параметри, се предлагат промени в 32 инвестиции и в 14 реформи. Промените са свързани с актуализиране на целите и сроковете за изпълнение, защото по тях има забавяне.

Петкова уточни, че ключовите реформи са четири – пътна карта за климатична неутралност, процедурни правила за избор на членове на Комисията за противодействие на корупцията, промени в Закона за лицата, подаващи сигнали и

реформа с цел либерализация на пазара на електроенергия.

Освен това, Европейската комисия не приела аргументите на Министерството на енергетиката за оставането на “Булгартрансгаз” и Електроенергийния системен оператор (ЕСО) в държавния мастодонт “Български енергиен холдинг” (БЕХ). Така че, ако България не изпълни този поет ангажимент, на секундата губи над 930 млн. лева.

Темата, разбира се, беше яхната предизборно от основните политически играчи. Подобно на Доналд Тръмп, който обеща при победа да спре войната в Украйна за 24 часа и да разкара мигрантите от мексиканската граница, така и наш Бойко Борисов обеща, че

ако дойде на власт, парите от Брюксел тутакси потичат към нас.

На него му е трудно да разбере, че парите от ЕК вече не зависят от това кой управлява, а кой как ги усвоява.

“Ако ГЕРБ управлява, ще се разбера с Брюксел и ще свършим работата. Тези пари, които загубихме сега, ще направим всичко възможно да ги върнем, ако победим убедително”, заяви Борисов. И уточни, че  депутатите от “Възраждане” и “Има такъв народ”, които в четвъртък вечерта провалиха парламентарното заседание и приемането на Пътната карта за климатична неутралност, са дали лош пример, включително и на децата.

По-рано бившият финансов министър Асен Василев съобщи, че

с неизпълнението на реформите рискуваме да загубим 10 млрд. лв.,

а след това Кирил Петков изпрати “джентълменско писмо” до ГЕРБ със същото съдържание. Въпросът е, защо двамата не действаха по-активно, докато бяха в реалното управление на страната?

През април 2022 г. Комисията даде положителна оценка на плана на България за възстановяване и

благослови безвъзмездното отпускане на 6.3 милиарда евро.

В националния ни план са включени  мерки в области като декарбонизацията на икономиката, образованието и уменията, научните изследвания и иновациите, интелигентната промишленост, енергийната ефективност, устойчивото селско стопанство, цифровата свързаност, социалното приобщаване и здравеопазването.

„Това е един от най-зелените планове, които сме одобрили досега, тъй като почти 60% от него финансират нашите цели в областта на климата и енергетиката. Намаляването с 40% на емисиите на CO2 в енергийния сектор и

утрояването на производството на електроенергия от възобновяеми източници

ще насочат България по пътя ѝ към декарбонизация на енергийния сектор“, коментира тогава Урсула фон дер Лайен.

През декември 2022 г. България получи първите средства по НПВУ в размер на 2.7 милиарда лева. Общата сума, която България трябва да получи, е 11.8 милиарда лева.

Добри пари, но времето си минава и рискът да ги изгубим става все по-реален.  

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст