Със или без крайнодесните в Австрия, пограничните опашки за българи и румънци остават

Австрия

Изборите в Австрия, която наложи вето за пълноправно членство на България в Шенген заради нелегалната миграция, приключиха с победа на крайната десница. В неделя лидерът на Партия на свободата Херберт Кикъл обяви „нова ера“ в политиката на страната. Ако той успее да стане канцлер, което не е много сигурно, България и Румъния ще се останат на пауза за отмяна на проверките по сухопътните граници. Ако не стане, ситуацията отново ще е същата.

Темата за миграцията беше акцентът в предизборната кампания и бе използвана максимално от почти всички партии. Според официалната статистика през тази година намалява броят на хората, търсещи убежище в Австрия, което обаче няма никаква връзка с България и Румъния и качеството на граничния им контрол. Просто Балканският път вече не е основен път на бежанците, защото от доста време те

предпочитат средиземнорския маршрут, дори и през Канарските острови.

На изборите в неделя крайнодясната Партия на свободата взе рекордните почти 30%, следвана от Австрийска народна партия, която се нарежда на второ място с 26.3%, което е срив с 11%. Австрийската социалдемократическа партия пък отбеляза най-ниския си резултат досега – 20.9 процента.

Въпреки че Партията на свободата спечели най-високия резултат на национални избори в историята, под съмнение е дали тя ще може да управлява, защото няма достатъчно мнозинство.

Ако няма кой да я подкрепи, тогава

дясната Народна партия може да сформира центристки кабинет

със социалдемократи и либерали. От десницата, член на която е канцлерът Карл Нехамер, обявиха по-рано, че биха се коалирали с Партията на свободата, ако Кикъл не е канцлер. Освен това президентът Александер ван дер Белен, който назначава канцлера и му възлага да състави правителство, има огромни правомощия, а е известно, че е критик на крайната десница.

Традиционно мандатът се дава на лидера на партията, спечелила изборите, но

австрийският президент не е правно обвързан с тази практика.  

Ван дер Белен не веднъж е казвал, че няма да подкрепи антиевропейска партия или такава, която не осъжда войната на Русия срещу Украйна. Партията на Кинкъл се противопоставя на европейските санкции срещу Русия и твърди, че те вредят повече на самата Австрия, отколкото на руснаците.

Самият Кикъл е доста радикален по отношение на миграцията и за да затвърди властта си, не би се поколебал да го направи за сметка на нас. Той е съюзник на Виктор Орбан и партията му

участва в популистката група в Европейския парламент “Патриоти за Европа”.

Кикъл настоява мигрантите, които са влезли нелегално в Австрия да бъдат депортирани. И да  не се приемат никакви нови молби за убежище с мотива, че всеки търсещ убежище, който идва в Австрия, е преминал през безопасна страна и през пълни проверки на гражданството на вече натурализираните австрийци.

Партията настоява и за

категорично отхвърляне на Пакта на ЕС за миграцията и убежището.

Според експерти процесът на формиране на коалиция може да отнеме повече от обичайните два или три месеца. През това време партията на канцлера Нехамер трябва да реши с кого иска да се съюзи – дясноконсервативна коалиция с победителите от Партията на свободата или тройна коалиция със социалистите и либералната партия НЕОС.

Да не забравяме обаче, че дори дясната партия да предпочете центристкия вариант, тя самата спираше досега България и Румъния за Шенген, така че на практика нищо не се променило.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст