ЦИК показа бюлетината за вота на 27 октомври
Централна избирателна комисия (ЦИК) демонстрира днес гласуването с машина и показа бюлетината за вота на 27 октомври.
Демонстрацията бе направена от заместник-председателя и говорител на ЦИК Росица Матева по време на редовния брифинг на Комисията във връзка с подготовката и произвеждането на предсрочните парламентарни избори.
“Обръщаме се към избирателите да не дърпат бюлетината, а да изчакат звуковия сигнал и след това да вземат бюлетината”, призова Матева и посочи, че отдолу на бюлетината, която излиза от машината, е изписан и хешкодът.
Служебният кабинет няма да представя Бюджет 2025 преди изборите
Бюджетът за следващата година няма да бъде представен преди парламентарния вот на 27 октомври. Ако се представи, изкушенията в Народното събрание ще са много големи. Това обясни пред журналисти служебният премиер Димитър Главчев, който откри реконструирания гранично-контролно пропускателен пункт “Калотина”.
По темата за еврозоната той посочи, че инфлацията на цените влиза в критерия. Министър-председателят очаква до края на годината този критерий да бъде изпълнен, за да може да поискаме извънреден конвергентен доклад.
Любомир Каримански влезе в управлението на БНБ от квотата на президента
Бившият депутат от “Има такъв народ” и кандидат за управител на Българската народна банка (БНБ) през 2022 г. Любомир Каримански е назначен в управителния съвет на централната банка от квотата на президента.
Това се разбира от указ на Румен Радев, публикуван в “Държавен вестник”. От 2 декември той заменя в управителния съвет друг член от квотата на президента – Людмила Елкова, чийто мандат изтича тази година.
През пролетта на 2022 г. управляващата коалиция, съставена от “Продължаваме промяната”, “Има такъв народ”, БСП и “Демократична България”, не успя да се обедини около една кандидатура за управител на БНБ. Номинирани бяха двама души – Андрей Гюров от “Продължаваме промяната” и Любомир Каримански от “Има такъв народ”.
Икономиката на САЩ ще губи по 3.8-4.5 млрд. долара на ден от стачката на докерите
Работниците от всички важни пристанища от Източното крайбрежие на САЩ и Мексиканския залив напуснаха работа и започнаха стачни действия, които могат да нанесат сериозни загуби на най-голямото световно стопанство и да предизвикат политически сътресения само седмици преди президентските избори отвъд Атлантика. Засегнатите пристанища имат общ капацитет за обработка на почти половината (43%-49%) от американския внос и на международен търговски обмен на Съединените щати за 3 трлн. щ. долара годишно. Стачката ще спре доставките на автомобили и на товари от корабите контейнери. Енергийните доставки и насипните пратки няма да бъдат засегнати. Ще се правят изключения, позволяващи движението на военни стоки и на круизни кораби.
Значимостта на прекъсванията на работата във всяко голямо товарно пристанище от Хюстън до Маями и Ню Йорк – Ню Джърси зависи от продължителността на стачните действия. Загубите от стачката на докерите, започнала в 7.01 ч. българско време на 1 октомври, се оценяват на 3.8 – 4.5 млрд. щ. долара на ден от “Джей Пи Моргън Чейз”. Анализ на глобалния мозъчен тръст с идеална цел Conference Board пък оценява на 3.78 млрд. щ. долара щетите от едноседмична стачка и очакват тя да предизвика закъснения по продоволствената верига до средата на ноември. Разчистването на задръстванията, причинени от едноседмична стачка, ще отнеме един месец, твърдят експерти на “Оксфорд икъномикс”.
Дъблин планира да раздаде пари на електората преди изборите
Правителството на Ирландия в Дъблин планира да представи разточителен бюджет, за да привлече избиратели, възползвайки се от претъпканата си с кеш хазна – повод за завист от много европейски партньори. Докато някои европейски стопанства се сражават с дефицити, ирландският бюджет е пълен с пари благодарение на данъчните постъпления от мултинационалните компании, към които в близко време ще се добавят нови 13 млрд. евро от “Епъл”.
Премиерът на страната Саймън Харис, който е на този пост от едва шест месеца, ще разчита въпросните обилни средства да му помогнат да надгради силните резултати от последните сондажи на обществените нагласи за партията му “Фина Гейл” и да циментира превъзходството си над опозиционната политическа сила “Шин Фейн”. Парламентарни избори в Ирландия трябва да се проведат до идния март, но в общественото пространство се носи мълва, че Харис ще предпочете възможно най-ранната дата, дори – още през октомври.