След като днес (2 октомври) министърът на културата Найден Тодоров обяви публично, че предстоят проверки във всички театри и по-точно – във всички второстепенни разпоредители с бюджетни средства в областта на сценичните изкуства, от “Музикаутор” излязоха със специална позиция.
От Управителния съвет на организацията за колективно управление на авторските права посочват, че наблюдават с повишено внимание разследването за длъжностно присвояване и пране на пари на уволнения директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград Левон Манукян. Те следят и какво ще е развитието във връзка със съмненията, изразени от министъра на културата, за подобни порочни практики и в други институти в областта на сценичните изкуства.
Взимайки повод от провеждащите се проверки от “Музикаутор” настояват да севиди и дали второстепенните разпоредители с бюджетни средства от сектора спазват Закона за авторското право и сродните му права. От Управителния съвет на дружеството обръщат внимание, че в края на септември 2024 г. по реда на Закона за достъп до обществена информация са получили данни от Министерството на културата за юридическите лица, на които то е осигурило финансиране по програмата „Фестивали, конкурси, събития и чествания“.
От “Музикаутор” установили, че 17 от 42 организатора на въпросните културни прояви нямат сключени договори с “Музикаутор” и не е ясно дали музиката, включена в събитията, е с уредени авторски права.
Общата отпусната сума от Министерството на културата за тези 17 събития е 1 296 761 лв., а евентуалните пропуснати ползи за авторите на музика достигат близо 100 000 лева, посочват от “Музикаутор”.
В тази връзка Управителният съвет на организацията, защитаваща авторските права, изразява категоричната си позиция, че е недопустимо музикални събития, финансирани с публични средства, да се провеждат в нарушение на закона, както и да не се предприемат решителни мерки за упражняване на контрол и за пълна и категорична нетолерантност към закононарушенията.
Според управителния съвет на “Музикаутор” съществуващите възможности за заобикаляне на закона не само водят до материални щети за творците, а в дългосрочен план обезценяват техния труд и са предпоставка за деградация на културното развитие в страната.