Всички знаем, че упражненията са полезни за нашето физическо здраве, а през последните години все повече хора откриват как движението може да има трансформиращо въздействие и върху умствените способности. По-малко известно обаче е как фитнесът може да подобри мозъчната ви дейност.
Но ново проучване, поръчано от Asics, установи, че упражненията могат значително да подобрят когнитивните функции.
Професор Брендън Стъбс поканил 77 професионални геймъри от цял свят, които преди това не са правили упражнения, да участват в четиримесечна тренировъчна програма.
Под ръководството на треньор участниците – специализирани в игри като шах, маджонг и електронни спортове – са провеждали кардио и силови тренировки със средно натоварване, достигайки до 150 минути активност на седмица.
“Открихме, че упражненията в тази много специализирана група имат значително въздействие върху когнитивните функции на хората – средно с 10% подобрение,” казва Стъбс, който измервал уменията за решаване на проблеми, краткосрочната памет и изпълнителните функции на геймърите, което включва способността за планиране и приоритизиране на задачи. Подобрения се наблюдавали дори в техните гейминг умения. „Националният им рейтинг се повиши средно с 50%, а международният – с 75%,” допълва той.
Ако тези професионални играчи могат да постигнат значителен напредък, може ли упражненията да помогнат на всички да подобрят умствените си умения?
Подсилване на сивото вещество
„Има много добре признати ползи от упражненията за мозъка, като намаляване на стреса и тревожността, подобряване на енергията, вниманието и фокуса, засилване на паметта и забавяне на стареенето на мозъка и свързаните с това невродегенеративни заболявания,“ казва д-р Емер Максуини, главен изпълнителен директор и консултант неврорентгенолог в ReHealth .
„Физическите упражнения също така модулират метаболизма на глюкозата в мозъка, който осигурява енергия за физиологичната функция на мозъка и производството на невротрансмитери.“
Учените не знаят със сигурност защо упражненията и когницията са свързани, но проучвания със сканиране на мозъка показват, че когато сърдечната честота се увеличава, се формират нови невронни пътища, които свързват областите на мозъка, свързани с решаването на проблеми, паметта и емоциите.
„Всеки път, когато се занимавате с физическа активност, създавате и укрепвате нови пътища,“ обяснява Стъбс. „Подобно на мускулите, колкото повече използвате тези пътища, толкова по-силни стават. А в дългосрочен план тези области също се увеличават.“
Освен това, упражненията стимулират производството на химикали като BDNF (мозъчен невротрофичен фактор) и IGF (инсулинов растежен фактор), обяснява той. „Това са фактори, които стимулират растежа на нови клетки в мозъка и са силно чувствителни към мускулното съкращение, което помага да се укрепят връзките в мозъка.“
Дългосрочни връзки
Затова физическата форма може да ви помогне да не губите ключовете си или да отлагате задачи ежедневно, но може ли да помогне за предотвратяване на когнитивен упадък през целия живот?
„Смята се, че упражненията насърчават растежа и оцеляването на мозъчните клетки, което може да помогне за намаляване на риска от развитие на деменция,“ казва Максуини.
„Упражненията също помагат за подобряване на съня, който е от съществено значение за всички аспекти на тялото, включително за намаляване на риска от болестта на Алцхаймер и за справяне със стреса, тревожността и други психични заболявания.“
Вашият план за умствени тренировки
Ако, както геймърите в проучването на Asics, започвате от нулата по отношение на физическата активност, не е нужно веднага да се запишете за маратон или интензивни тренировки HIIT.
„Правете нещо, което ви харесва, защото така ще сте по-склонни да започнете и да го правите отново,“ казва Стъбс. Независимо дали това е ходене, джогинг, танци, плуване, тренировка в група или самостоятелна сесия във фитнеса – експериментирайте и вижте какво ви подхожда.
„След като влезете в рутината на физическа активност, продължете и разнообразявайте. Тренирайте с приятели, на открито и се забавлявайте.“
Четете още : Топ храни преди и след тренировка за оптимална енергия и възстановяване